Siemens získal svoji historicky největší zakázku. V Egyptě vybuduje elektrárny

Německá společnost Siemens podepsala ve středu s Egyptem kontrakt, na základě kterého se v zemi vybudují plynové a větrné elektrárny za osm miliard eur (téměř 220 miliard korun). Jedná o největší jednotlivou objednávku firmy v její historii. Obě strany kontrakt podepsaly v rámci oficiální návštěvy egyptského prezidenta Abdala Fattáha Sísího v Německu.

Egypt prochází nejhorší energetickou krizí za několik desítek let, napsala agentura Reuters. Tamní infrastruktura je zastaralá a nedaří se jí uspokojivě zvládat rychle rostoucí poptávku po elektřině. Výpadky dodávek proudu jsou běžné i v metropoli Káhiře.

Kontrakt by měl zvýšit výrobu elektrické energie v Egyptě o 50 procent. Zdroje elektřiny budou projektované na výkon 16,4 gigawattů, uvedla společnost Siemens. To je asi čtyřikrát více, než do sítě dodávají obě české jaderné elektrárny dohromady.

Obchod by mohl poskytnout potřebnou podporu i plynárenské a elektrárenské divizi Siemens, která se potýká s problémy na německém trhu. Společnost v květnu uvedla, že kvůli pokračujícím problémům musí propouštět. Firma se rozhodla zrušit 4 500 pracovních míst, tedy zhruba jedno procento její celkové pracovní síly. Další propouštění oznámila už v únoru.

V Egyptě společnost Siemens působí od roku 1859. Před podpisem nové smlouvy měla podle jejích vlastních údajů na egyptském trhu čtvrtinový podíl. Zaostávala tak za americkým konglomerátem General Electric (GE), který letos uvedl, že má na egyptském trhu podíl 30 procent. Německá společnost by tak tímto kontraktem mohla svého rivala předstihnout, uvedla agentura Reuters.

Součástí obchodu je objednávka na 24 plynových turbín třídy H, kterých firma zatím prodala celkem 48. Pohánět mají tři nové plynové elektrárny. Siemens by měl kromě toho Egyptu také dodat až 12 větrných parků se 600 větrnými turbínami. Nacházet se mají v oblasti Suezského zálivu a západního Nilu.

Podpis kontraktu, který staví na předběžných smlouvách z letošního března, se v Berlíně uskutečnil ve středu za přítomnosti egyptského prezidenta Abdala Fattáha Sísího a německého vicekancléře Sigmara Gabriela.

Sísího první oficiální návštěvu v Německu provázejí kontroverze. Předseda německého parlamentu Norbert Lammert v květnu prohlásil, že se s bývalým vůdcem armády Sísím nesetká. Jako důvod uvedl „neuvěřitelné množství rozsudků smrti“ vynesených v Egyptě. Jistý protestující v závěru dnešní společné tiskové konference německé kancléřky Angely Merkelové se Sísím zvolal, že egyptský prezident „je vrah“.

Nejvyšší trest vynesla egyptská justice v květnu také nad bývalým egyptským prezidentem Muhammadem Mursím. Soud v Káhiře den před Sísího setkáním s Merkelovou odložil rozhodnutí, zda trest smrti potvrdí či zruší.

Merkelová na společné tiskové konferenci se Sísím prohlásila, že Německo nesouhlasí s uplatňováním trestu smrti v Egyptě. Je ale připraveno s Káhirou obchodovat.


Zdroj: ČTK

Siemens získal svoji historicky největší zakázku. V Egyptě vybuduje elektrárny Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.