„Shánět finance přes crowdfunding není lehké,“ říká vynálezce 3D pera David Paškevič

Trnitá cesta stála před Davidem Paškevičem, když se rozhodl na svůj vynález 3D pera vybrat peníze skrze veřejnou sbírku neboli crowdfunding. S kůží na trh šel rovnou do zahraničí, kde je větší kupní síla. Skrze několik kampaní na amerických crowfundingových portálech Indiegogo a Kickstarter nakonec uspěl a takzvané 3Dsimo prodává. Co vše ho ale na dlouhé a složité cestě za úspěšným projektem čekalo popsal Margaretě Křížové v pravidelném pořadu Podnikání od A do Zet.

Na počátku všeho byla kampaň na mezinárodní crowdfundingové platformě Indiegogo. Po třech kampaních se Paškevičovi přesto nepodařilo vybrat požadovanou částku na celý vývoj jeho vynálezu. Ten nakonec zafinancoval půjčkou. Po dalších pokusech, kdy Paškevič sháněl investory, se už s hotovým produktem a nápadem na verzi dvě rozhodl mladý vynálezce vrátit opět ke crowdfundingu. Tentokrát ale přes platformu Kickstarter. „Většina lidí má až naivní představu, neříkám, že jsem ji měl jinou, že tam přijde s něčím inovativním, ukáže to a začnou se sypat peníze,“ popisuje Paškevič. Opak je pravdou.

Na Kickstarter nemůžete jít se svým výrobkem bohužel z České republiky. „Rozhodli jsme se, že si firmu musíme založit v Americe. Jeli jsme tedy do Ameriky založit v San Francisku společnost. V San Francisku musíte mít residenta a ředitele, který tam bude mít trvalý pobyt. Jinak vám nezaloží ani bankovní účet,“ mluvil o svých zkušenostech Paškevič.

V momentě, kdy měl založenou po zhruba dvou měsících čekání firmu i bankovní účet v USA, přišlo další úskalí. „Potřebovali jsme ještě osobu, která by dala na Kickstarteru část svého občanského čísla pro ověření totožnosti. Musíte být Američan, aby jste tam tu kampaň mohli dát. Takže jsme hledali Američana.“

Ani tím se nenechal odradit a po měsících příprav kampaně vyvěsili svůj vynález na Kickstarteru. „Druhá kampaň se povedla, vybrali jsme 230 tisíc dolarů,“ řekl Paškevič. Musel se ale poučit z chyb z první neúspěšné kampaně.

 

 

Pořad Podnikání od A do ZET připravuje a moderuje investorka a mentorka Margareta Křížová. Jejími hosty jsou nejčastěji podnikatelé, kteří popisují svoji cestu k úspěchu. 

Premiérový díl pravidelného pořadu Podnikání od A do ZET si můžete naladit na rádiu Zet každé druhé úterý krátce po 9:45 na těchto frekvencích. Nejnovější rozhovor s Davidem Paškevičem si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

„Shánět finance přes crowdfunding není lehké,“ říká vynálezce 3D pera David Paškevič Foto: Archiv Davida Paškeviče

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.