Shell zaplatí za převzetí britské plynárenské skupiny BG Group 70 miliard dolarů

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell se dohodl na převzetí britské plynárenské skupiny BG Group za zhruba 70 miliard dolarů (1,77 bilionu korun). Firmy to o tom informovaly v dnešním společném oznámení. Půjde o čtvrtou největší fúzi v odvětví těžby ropy a plynu od roku 1996, uvedla agentura Reuters.

Shell, který je s tržní hodnotou 202 miliard dolarů největší ropnou společností v Evropě, koupí BG výrazně posílí svou pozici v těžbě zemního plynu. Co do velikosti se přiblíží americkému rivalovi Exxon Mobil, který je s tržní kapitalizací 360 miliard dolarů největší veřejně obchodovanou ropnou společností světa. Tržní hodnota BG činila v úterý 46 miliard dolarů.

Shell se s BG dohodl, že za akcie britské firmy zaplatí jak v hotovosti, tak svými akciemi v poměru, který bude znamenat víc než padesátiprocentní přirážku k průměrné tržní ceně akcií BG za posledních 90 dní. Akcionáři BG budou vlastnit zhruba 19 procent spojené společnosti. Vedení obou společností doporučila akcionářům spojení schválit.

Shell převzetím BG získá přístup k rozsáhlým projektům v těžbě plynu v Brazílii, východní Africe, Austrálii, Kazachstánu a Egyptě a k ambiciózním projektům na poli zkapalněného zemního plynu (LNG). Objem jeho rezerv ropy a plynu se po transakci zvýší o 25 procent.

BG se v poslední době dostala do potíží kvůli problémům v Egyptě a musela z hodnoty svého majetku odepsat asi šest miliard dolarů. Její celoroční zisk klesl o osm procent a firma snížila letošní plán investičních výdajů o 36 procent.

Loňský propad cen ropy nutí těžaře snižovat náklady a jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je vzájemné spojování. Obě firmy odhadly, že jejich vzájemné spojení přinese díky synergickým efektům navíc téměř čtyři miliardy dolarů ročně.

 

Zdroj: ČTK

Shell zaplatí za převzetí britské plynárenské skupiny BG Group 70 miliard dolarů Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.