Shakespearovské slavnosti letos zahájí Mnoho povyku pro nic v režii J. Menzela

Patnácté Letní shakespearovské slavnosti budou v Praze zahájeny komedií Mnoho povyku pro nic, kterou v premiéře nastudoval režisér Jiří Menzel. Hry William Shakespeara v podání českých herců budou mimo hlavní město odehrány například v Brně, Ostravě nebo Bratislavě a potrvají až do 6. září.

V zahajovací inscenaci Mnoho povyku pro nic se objeví Miloš Vávra, Václav Jílek, Lenka Zahradnická a Petra Horváthová. Pošetilé strážníky Puškvorce a Šťovíčka budou hrát Daniel Rous či Petr Čtvrtníček a Leoš Noha.

Menzel tak do programu přehlídky přispěje už podruhé; jeho prvním počinem pro slavnosti byly před šesti lety dodnes úspěšné Veselé paničky windsorské, které loni přivítaly stotisícího návštěvníka. Pro tuto, jak sám říká, Shakespearovu „komedii - nekomedii má slabost.

„Je rozkošně ukecaná, nepředstírá nijakou zvláštní filozofii, kromě té, že se nic nemá brát vážně. A taky nás poučuje, že na této planetě je ze všech božích tvorů člověk tvorem nejlegračnějším,“ řekl Menzel o inscenaci. Jejím základem byl překlad Martina Hilského.

Letní shakespearovské slavnosti se uskuteční i v Brně, Ostravě a Bratislavě, zavítají na hrad Loket a do Ústí nad Labem. Celkem nabídnou deset her slavného alžbětinského dramatika, od jehož narození uplynulo v dubnu 450 let. V rámci jubilea v Praze představí jeho Hamleta 25. a 26. června londýnské divadlo Globe. Jeho soubor hodlá během dvou let vystoupit ve všech zemích světa.

Na Pražském hradě zájemci kromě premiéry komedie Mnoho povyku pro nic a Hamleta souboru divadla Globe uvidí inscenace Jak se vám líbí, Dvaja páni z Verony, Zkrocení zlé ženy a v derniéře Richarda III. Scéna Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí nabídne od 2. července loňskou úspěšnou novinku Sen noci svatojánské a od 11. srpna stálici slavností - komedii Veselé paničky windsorské.

Zdroj: ČTK

Shakespearovské slavnosti letos zahájí Mnoho povyku pro nic v režii J. Menzela Foto: shakespeare.cz

reklama

Další články

  1. Sýrie odevzdala své zásoby chemických zbraní

    Společnost ·

    Sýrie odevzdala poslední zásoby chemických zbraní, jejichž existenci přiznala mezinárodnímu společenství. Oznámila to dnes Organizace pro zákaz chemických zbraní OPCW,…

  2. Česká pošta zvažuje, že se stane bankou

    Byznys ·

    Česká pošta zvažuje, že požádá o vlastní licenci k poskytování bankovních služeb. V roce 2017 jí vyprší partnerská smlouva s ČSOB, která na poštách nabízí služby p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.