Seznamte se s největším letounem světa, ze kterého budou startovat rakety do vesmíru

Je delší než fotbalové hřiště, těžší než plejtvák obrovský a pohání ho šestice motorů z Boeingů 747. Takový je letoun Stratolaunch, který by měl v budoucnu umožnit raketám start na nižší oběžnou dráhu Země. Ušetří tak značně náklady za palivo.

Létající kolos, za jehož vznikem stojí spoluzakladatel softwarové společnosti Microsoft Paul Allen, je má rozpětí 117 metrů, váží 250 tun a tyčí se do výšky více než 15 metrů.

Minulý týden Stratolaunch vůbec poprvé vyjel ze svého hangáru v Kalifornii. Na první let si ale musí ještě počkat. Předpokládá se, že poprvé se odlepí od země až v roce 2019, kdy proběhnou první testy.

Na letounu Stratolaunch se pracovalo 6 let a bude sloužit pro vynášení raket do vesmíru z vyšších nadmořských výšek. Díky tomu ušetří rakety při startu ze vzduchu velké množství paliva.

Allenova společnost Stratolaunch Systems už má dokonce prvního zákazníka, který hodlá obří letoun využít. Jedná se o soukromou vesmírnou společnost Orbital ATK, kteří se Stratolaunch Systems podepsali smlouvu loni v říjnu pro start svých raket Pegasus XL, které se používají k odesílání malých družic do vesmíru. Stratolaunch předpokládá, že letadlo bude schopné najednou vypustit až tři rakety Pegasus.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Největší letadlo na světě Stratolaunch vyjíždí z hangáru · Zdroj: stratolaunch.com

Největší letadlo na světě Stratolaunch · Zdroj: stratolaunch.com

Seznamte se s největším letounem světa, ze kterého budou startovat rakety do vesmíru Foto: stratolaunch.com

reklama

Další články

  1. Libra se po volbách propadla o dvě procenta

    Byznys ·

    Britská libra se v reakci na překvapivě slabý výsledek konzervativců v předčasných parlamentních volbách propadla vůči dolaru až o dvě procenta na nejnižší úroveň od d…

  2. Pravidla agenturního zaměstnávání se zpřísní

    Byznys ·

    Senát schválil zpřísnění pravidel agenturního zaměstnávání. Agentury budou muset zaplatit půlmilionovou kauci, pokud budou chtít nabízet své služby. Počítá s tím novel…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.