Seznamte se blíže s kandidáty na francouzského prezidenta

Za chvíli se ve Francii uzavřou volební místnosti a bude rozhodnuto o dalším prezidentovi země. Kdo jsou Marine Le Penová a Emmanuel Macron? Co by se stalo, kdyby v čele Francie stál jeden, nebo druhý? Na rádiu Zet se na to zaměřil docent Jan Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů.

MARINE LE PENOVÁ

Kdo je:

Marine Le Penová je předsedkyní politické strany Národní fronta, kterou de facto zdědila po svém otci Jeanu-Marie Le Penovi, který stranu založil v roce 1972. Otec Le Penové na sebe v minulosti upoutal pozornost, když označil plynové komory za pouhý detail v dějinách celé druhé světové války. Právě kvůli jeho podobným se se svou dcerou Marine rozešli se ve špatném.

Eichler ji označil za ráznou ženu, která je zaměřena proti současné podobě Evropské unie a prosazuje odchod země z tohoto společenství. Vystupuje proti společné měně euro a je velmi silně orientovaná proti přistěhovalcům.

„Je neúprosná. Nedávno se k ní vyjádřil jeden přední francouzský geopolitik Aymeric Chauprade, který pro ní dělal geopolitické a mezinárodně politické aspekty. Prošel velkým procesem rozčarování, když nakonec řekl, že Národní fronta je stranou jedné ženy. Ona není šéfkou, ona je majitelkou. O všem rozhoduje, do všeho vstupuje a dokonce každému určuje, koho bude mít jako svého parlamentního asistenta,“ uvedl Eichler s tím, že její strana je tedy silně zasažena klientelismem a vnitrostranickou korupcí.

Co se bude dít, pokud zvítězí:

Marine Le Penová je příznivkyní brexitu a několikrát se nechala slyšet, že by také chtěla vystoupení Francie z Evropské unie. Podle Eichlera by ale k uskutečnění tohoto kroku vypsala referendum. 

Po prezidentské volbě budou také v červnu Francouzi hlasovat v parlamentních volbách. „Kdyby se tady hypoteticky stalo, že by v neděli vyhrála Le Penová, tak můžeme úplně doufat v to, že Francouzi by to okamžitě vyvážili tím, že by v parlamentních volbách nasypali hodně hlasů tradičním stranám, aby co nejvíce oslabili Národní frontu,“ řekl Eichler s tím, že by pak Le Penová měla vůči sobě silnou parlamentní opozici.

EMMANUEL MACRON

Kdo je:

Emmanuel Macron rezignoval na svou funkci ministra hospodářství, kterým byl od roku 2014, aby mohl rozjet svou vlastní kandidaturu na prezidenta země. Média ho označují jako politického nováčka. Teprve před rokem založil své hnutí Vpřed!.

Před svým vstupem do politiky pracovat jako investiční bankéř v soukromém bankovním domě Banque Rothschild & Cie. „Pracoval pro Rothschilda, dostal se k exkluzivní zakázce a pak teprve šel do politiky. Můžeme tedy věřit, že nejde do politiky proto, aby zbohatl, protože bohatý je dnes už dost. Někdy ale je obviňován z toho, že takové zakázky, jakou dostal od Rothschilda, se nedávají za „děkuji pěkně“, ale že se pak očekává, že se náležitě zavděčí,“ uvedl k tomu Eichler.

Co se bude dít, pokud zvítězí:

Podle posledních průzkumů má i Macron vyšší šanci na vítězství v závěrečném kole prezidentských voleb. Jeho vítězství si přejí velké zavedené francouzské strany i Evropská unie, protože by pod ním pokračovala orientace na spolupráci s Německem a dalšími čelními státy EU. 

„Emmanuel Macron by pokládal větší důraz na dvourychlostní Evropu. Na to, aby se dále prohlubovala a rozšiřovala spolupráce mezi nejvyspělejšími zeměmi eurozóny. Chce navrhnout vytvoření funkce jakéhosi superministra financí eurozóny, který by rozhodoval o tom, jak se bude společně investovat, jaké budou konkrétní kroky v ekonomické, sociální i měnové politice,“ řekl Eichler s tím, že pro Českou republiku by to znamenalo, že by zůstala stranou.

 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s výzkumným pracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů a vyučujícím na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické, Janem Eichlerem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Seznamte se blíže s kandidáty na francouzského prezidenta Foto: Guillaume Destombes / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Sobotka si demisi rozmyslel. Odvolá Babiše

    Společnost ·

    Premiér Bohuslav Sobotka dnes odešle prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše z vlády. Uvedl to dnes na tiskové konferenci zárove…

  2. Prezidentská kampaň ve Francii končí

    Společnost ·

    Dnešní půlnocí ve Francii skončí kampaň před prezidentskými volbami, které se konají v neděli. V nich se naposledy střetnou centrista a bývalý člen dosluhující sociali…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.