Severokorejští hackeři odcizili plány jihokorejských válečných lodí a ponorek

Kybernetická armáda Severní Koreje se zaměřila na skutečné zbraně. Hackeři spojení s režimem represivního vůdce Kim Čong-una loni odcizili plány a další informace týkající se válečných lodí a ponorek. Jihokorejský zákonodárce Kyeong Dae-soo uvedl, že se hackeři dostali k citlivým údajům poté, co uskutečnili úspěšný kybernetický útok proti jednomu z největších výrobců lodí na světě. Informaci přinesl zpravodajský portál CNN. 

Plány, stavební technologie, zbrojní systémy a údaje o zkouškách pojících se k ponorkám a torpédoborcům patří ke zhruba 60 klasifikovaným vojenským dokumentům, o které přišla jihokorejská společnost Daewoo Shipbuilding. O znepokojivém úniku dat informovalo Kyeonga jihokorejské ministerstvo obrany společně s několika vojenskými agenturami.

Hackeři by měli mít podle CNN přístup ke zhruba 40 tisícům dokumentů. Jihokorejské ministerstvo obrany se odmítlo k případu vyjadřovat. Nicméně uvedlo, že pracuje na posílení vojenské bezpečnosti.

Firma Daewoo postavila několik jihokorejských válečných lodí a ponorek. Jde přitom o vojenské vybavení, které má bránit Jižní Koreu proti nepřátelskému severu.

Dodavatelé pro armádu by měli být na pozoru

Tento kybernetický útok představuje nejnovější případ, který vyšel na veřejnost. Poukazuje přitom na nepříjemnou skutečnost. KLDR využívá svých hackerských dovedností k získání výhody uvnitř napjaté atmosféry způsobené severokorejským jaderným programem. Spojené státy a jejich spojenci včetně Jižní Koreje jsou v pohotovosti. Aktuální situace je značně nepřehledná a budoucí vývoj lze jen obtížně predikovat.

Již na začátku října se přitom podle CNN objevila v médiích informace o tom, že severokorejští hackeři odcizili tajné vojenské dokumenty z databáze ministerstva obrany. Do rukou KLDR se tak měl například dostat válečný plán, který vypracovaly Spojené státy společně s Jižní Koreou. Mezi dokumenty měl figurovat rovněž postup, pomocí něhož by mělo dojít ke svržení režimu Kim Čong-una.

Bitcoin nad zlato

Aktivita severokorejského „kyberzločinu“ se připisuje i k masivnímu ransomware útoku, který se nazývá jako WannaCry. Konkrétně jde o počítačový ransomware, pomocí něhož lze napadnout počítače s operačním systémem Microsoft Windows. Malware po nakažení počítače zašifruje data na pevném disku a požádá o platbu v bitcoinech. Pomocí platby si uživatel počítače zajistí teoretickou šanci na odblokování souborů. 

Nejdůležitější měnou pro KLDR představují právě bitcoiny. Lze to jednoduše vysvětlit. Při platbách s touto kryptoměnou není možné vypátrat informace o konkrétních transakcích. Kim Čong-un tak může čerpat pozitiva z netransparentních obchodů v prostředí „dark webu“ neboli temného webu.

KLDR měla podle CNN na svědomí mnohem více útoků, které zasáhly světové banky. Na vrub Severní Koreje se připisuje rovněž hackerský útok na firmu Sony Pictures v roce 2014. Stalo se tak poté, co se na plátnech kin objevil film Interview se Sethem Rogenem a Jamesem Francem v hlavních rolích. Šlo přitom o satirický počin vystřelující si právě ze severokorejského režimu a jeho vůdce Kim Čong-una. 

Pchjongjang i přes veškerá obvinění vytrvale odmítá, že by stál za mezinárodními kybernetickými útoky.

Experti na kybernetickou bezpečnost uvádějí, že velký pozor by si měly dát společnosti, které dodávají pro vládu. Všechny státy světa by si měly uvědomit skutečnost, že aktivní špionáž se přesouvá do digitální sféry. Řekl to alespoň ředitel firmy FireEye pro asijsko-pacifickou oblast Bryce Boland.

 

 

Zdroj: CNN, Zet

Severokorejští hackeři odcizili plány jihokorejských válečných lodí a ponorek Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Sony očekává celoročně rekordní zisk

  Byznys ·

  Japonské firmě Sony v rámci druhého fiskálního čtvrtletí stoupl zisk na 130,9 miliardy jenů (25,5 miliardy Kč). Loni přitom ve stejném období dosahoval na 4,8 miliardy…

 2. Jaké jsou nyní plány Carlese Puigdemonta?

  Společnost ·

  Španělská justice se dnes bude zabývat obviněními vůči členům sesazeného vedení Katalánska, nad jehož úřady kvůli protiústavnímu vyhlášení nezávislosti převzal kontrol…

 3. Zeman pověří Babiše jednáním o sestavení vlády

  Společnost ·

  Prezident Miloš Zeman dnes v Lánech pověří předsedu hnutí ANO Andreje Babiše jednáním o sestavení vlády. Neformální krok by měl být první na cestě k pozdějšímu jmenová…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.