Severokorejská vojenská přehlídka se obešla bez mezikontinentálních raket

Dnešní vojenská přehlídka v Pchjongjangu při oslavách 70. výročí vzniku Severní Koreje se obešla bez mezikontinentálních balistických raket. Podle reportéra agentury AFP byly k vidění pouze střely krátkého doletu. Neobvyklý prostor byl věnován rozvoji ekonomiky.

Dnešní přehlídka byla ostře sledována a pozorovatelé v ní hledají signály ohledně vyjádřeného odhodlání KLDR dosáhnout denuklearizace korejského poloostrova. Velkolepá prezentace balistických raket by byla mnohými vnímána jako provokace, napsala zpravodajská společnost BBC.

I přes absenci nejsofistikovanějších raket označuje agentura AP dnešní průvod centrem Pchjongjangu za "obří". Téměř polovina prostoru ale údajně byla věnována "úsilí civilistů na pozvednutí ekonomiky". Důraz na hospodářství podle AP podtrhuje novou strategii severokorejského vůdce Kim Čong-una, který nyní upřednostňuje rozvoj ekonomiky.

Za vývoj mezikontinentálních střel, které by teoreticky mohly dopravit jadernou hlavici až na území Spojených států, byly na KLDR opakovaně uvalovány mezinárodní sankce.

Severokorejská vojenská přehlídka se obešla bez mezikontinentálních raket Foto: ČTK/AP/Kin Cheung

reklama

Další články

 1. Tsipras slibuje Řekům zlepšení životní úrovně

  Byznys ·

  Řecký premiér Alexis Tsipras v sobotním projevu slíbil Řekům, že je v příštích měsících a letech čeká zlepšování životní úrovně, včetně vyšších mezd a důchodů i nižšíc…

 2. Hračky nestačí, Mattel začne točit filmy

  Byznys ·

  Americký výrobce hraček Mattel se rozhodl vytvořit filmovou divizi, která bude natáčet snímky založené na jeho populárních výrobcích, jako jsou například panenky Barbi…

 3. Jack Ma odchází z čela Alibaby

  Byznys ·

  Spoluzakladatel a výkonný prezident největšího čínského internetového obchodu Alibaba Jack Ma v pondělí odchází z jejího čela. Podle pátečního vydání listu The New Yor…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.