Severokorejský vůdce Kim Čong-un chce jednat s jihokorejskou prezidentkou

Vůdce Severní Koreji Kim Čong-un se chce setkat s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-Hje. Reagoval tak během novoročního projevu na výzvu k zlepšení vztahů na Korejském poloostrově a obnovení společného dialogu, kterou Jižní Korea navrhla v pondělí.

Kim Čong-un prohlásil, že je připraven zúčastnit se summitu s prezidentkou jihokorejského státu, pokud Jižní Korea splní podmínky Pchjongjangu.

Jestliže Pchjongjang nabídku přijme, mohli by se zástupci přes půl století znepřátelených zemí sejít už v lednu, uvedl v pondělí jihokorejský ministr pro sjednocení Rju Kihl-če.

Na programu by se mohla objevit například jednání o sloučení rodin rozdělených korejskou válkou či o případné spolupráci na společných projektech.  

Krok Soulu přišel v době, kdy kolem KLDR panuje zvýšené diplomatické napětí kvůli její údajné roli při hackerském útoku na americké filmové studio Sony. Spojené státy tvrdí, že Severní Korea za tímto útokem stojí, její představitelé to ale odmítají.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un chce jednat s jihokorejskou prezidentkou Foto: ČTK: Vůdce Severní Koreji Kim Čong-un

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.