Severnímu Irsku hrozí přímé spravování z Londýna

V případě, že se politické strany v Severním Irsku nedomluví na vytvoření regionální vlády, není vyloučená přímá správa z Londýna. V úterý to na půdě britského parlamentu naznačil ministr pro Severní Irsko James Brokenshire, o jeho slovech informovala agentura Reuters. Separatistická republikánská strana Sinn Féin se scénářem přímé vlády z Londýna nesouhlasila a uvedla, že Brokenshire je v rámci řešení politické krize oprávněn pouze k vypsání nových voleb.

„Nechceme návrat přímé vlády,“ řekl v parlamentu Brokenshire. „Pokud ale rozhovory neuspějí, (britská) vláda zváží všechny možnosti,“ dodal s tím, že nové předčasné volby nejsou řešením.

Předčasné volby se přitom v Severním Irsku konaly na začátku března. Hlasování vyhrála Demokratická unionistická strana (DUP), která v 90členném severoirském parlamentu získala 28 křesel, na druhém místě se 27 mandáty skončila Sinn Féin. Veškeré rozhovory o sestavení vlády ale uvízly na mrtvém bodě.

Brokenshire řekl, že řešení patu očekává po Velikonocích. „Pokud nebude dosaženo žádné dohody, britský parlament začne vyplňovat mocenské vakuum v Severním Irsku po návratu z velikonočních prázdnin,“ prohlásil s tím, že nakonec to může být Londýn, kdo bude muset poskytnout politickou stabilitu severoirské části Spojeného království.

Možnost přenesení regionální správy do Londýna je v Severním Irsku, kde 30 let trvaly boje mezi probritskými protestanty a proirskými katolíky, které si vyžádaly více než 3000 mrtvých, velice citlivé téma. Proti takovému scénáři se vyslovila nejen Sinn Féin, ale i DUP.

Situaci navíc komplikuje také loňské rozhodnutí Britů odejít z Evropské unie. Sinn Féin zesílila svou snahu přičlenit Severní Irsko k Irsku, protože v loňském referendu se většina obyvatel provincie (56 procent) vyjádřila pro setrvání v EU. DUP vedla naopak kampaň za vystoupení z unie.

 

 

Zdroj: ČTK

Severnímu Irsku hrozí přímé spravování z Londýna Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.