Setkání Tillersona s Lavrovem bylo diplomatické divadlo, míní americká média

Ostře sledovaná návštěva amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona v Rusku nepřinesla žádný zásadní průlom. Tillerson i jeho ruský protějšek Sergej Lavrov znali, že vztahy jsou vyhrocené a dohodli se, že jmenují zástupce, kteří se vylepšením situace budou zabývat. Podle americké zpravodajky Hedviky Miller americká média o setkání hovoří jako o „diplomatickém divadlu“.

Více než pětihodinové středeční jednání nepřineslo mezi ruskou a americkou stranou žádnou shodu. Putin nadále jednoznačně stojí za syrským prezidentem Bašárem Asadem a americkou vládu kritizuje za nálet v Sýrii. Tillerson na návštěvě v Moskvě zopakoval stanovisko, že Asad nemůže po chemickém útoku na civilisty přetrvávat ve funkci. Za odvetným útokem za použití chemických zbraní si pak americká vláda stojí. „V USA se zatím proslýchá, že k náletu na Sýrii mimo jiné přiměla Trumpa jeho dcera Ivanka, která je prezidentovou významnou poradkyní, zatímco kontroverzní Bannon údajně letecký útok nechtěl,“ dodala Miller.

Americká média podle Miller přichází i s dalším pohledem na rusko-americkou schůzku. Připomněla zprávy během loňských prezidentských voleb, ve kterých se hovořilo o účasti Ruska na ovlivnění výsledku voleb ve prospěch Trumpa. Diskutovalo se také o samotném ministru zahraničí Tillersonovi. Někteří Američané mu v době jeho jmenování vyčítali tříletou obchodní zkušenost z Moskvy a vazby na Rusko. „Jen pár měsíců poté jsou vztahy mezi Trumpovou administrativou a Kremlem na bodu mrazu. O tom, že Tillerson přijel do Moskvy s velmi bojovnou náladou není pochyb,“ řekla Miller na rádiu Zet.

Amerika zažívá napjaté mezinárodní vztahy i vůči Severní Koreji. Ta opakovaně hrozí nukleární bombou která by mohla zasáhnout území USA. Jako odvetné opatření vyslal americký prezident ke Korejskému poloostrovu americké námořnictvo v čele s letadlovou lodí Carl Vinson. „Navíc místní média podotýkají, že prezident Trump je nepředvídatelný, i když každý věří, že se vše bude řešit diplomatickou cestou. Pravicová média, která jsou někde silně kontroverzní, pak psala o tom, že se chystá svržení Kim Čong-una jako vůdce, je k tomu údajně trénovaná stejná skupina, která se postarala o Usamu Bin Ladina,“ uvedla Miller.

Určitý posun ale podle zpravodajky zaznamenaly vztahy s Čínou. Země totiž ve středu v OSN zdržela hlasování ohledně rezoluce vůči Sýrii, zatímco Rusko ji vetovalo. „I samotný Trump to ohodnotil jako skvělý moment. Později média přinášela i informace, že čínský prezident nakonec bude o Severokorejnském jaderném arzenálu spolupracovat.

 

 

Celý rozhovor s americkou zpravodajkou rádia Zet Hedvikou Miller si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Setkání Tillersona s Lavrovem bylo diplomatické divadlo, míní americká média Foto: ČTK/AP/Ivan Sekretarev

reklama

Další články

  1. Rusko vetovalo rezoluci OSN ohledně Sýrie

    Společnost ·

    Rusko ve středu vetovalo nejnovější návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN, který se staví proti chemickému útoku v Sýrii z minulého týdne a požaduje jeho přísné vyšetřen…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.