Senátoři jsou připraveni podat ústavní žalobu, pokud Zeman neodvolá Babiše

Pokud prezident Miloš Zeman do týdne neodvolá předsedu hnutí ANO Andreje Babiše z vlády, jeho kritici v Senátu navrhnou nejpozději příští úterý projednání ústavní žaloby na hlavu státu. Oznámil to předseda Senátu Milan Štěch. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček to označil za nepřijatelné vyhrožování prezidentu republiky.

Jestliže by prezident návrhu na Babišovo odvolání nevyhověl během deseti či 14 dnů, „podmínky pro podání žaloby jsou na místě“, řekl Štěch. Zeman chce o Babišově osudu rozhodnout až po návratu z Číny, kde má pobývat od 5. do 18. května. Premiér navrhoval odvolání Babiše v souvislosti s nejasnostmi v jeho financích k dnešnímu datu, což Zeman odmítl.

„Vyhrožování prezidentu republiky je v demokratické společnosti nepřijatelné a neakceptovatelné. Už jsme to v historii jednou zažili,“ komentoval na twitterovém účtu postoj senátorů mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Podle něj prý senátoři budou hledat v Ústavě přesné určení lhůty, do kdy má prezident republiky odvolat člena vlády na návrh premiéra.

Žalobou pro hrubé porušení ústavy pohrozila Zemanovi už v pátek skupina 27 senátorů. Místopředsedkyně Senátu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL uvedla, že tato skupina se průběžně rozrostla na 34 členů horní komory. Návrh žaloby by podle ní mohl být připraven v řádu dnů. „I když na Senát je to rychlé, občanům se to zdá pomalé, ale myslím si, že v souladu s Ústavou je to tak, jak to má být,“ uvedla Horská. Štěch podotkl, že k projednání návrhu by bylo svoláno zasedání Senátu, pokud by byl návrh organizačním výborem shledán jako důvodný.

K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, což je 49 v případě účasti všech 81 členů horní komory. Podání žaloby by pak musely schválit ještě nejméně tři pětiny všech poslanců, tedy minimálně 120 členů dolní komory.

Místopředseda Senátu Jiří Šesták z klubu Starostů uvedl, že horní komora má plnit roli ústavní pojistky, aby se z vládní krize nestala ústavní krize. „Nastává čas, aby se Senát ujal své role,“ řekl Šesták s poukazem na poslední prohlášení Zemana, který Babišovo odvolání podmínil vypovězením koaliční smlouvy. Podle oponentů nelze koaliční smlouvu povyšovat nad Ústavu. Jestliže by Zeman odvolal Babiše během přípravy či projednávání žaloby, její předložení by to zamezilo.

K ústavní žalobě byl zdrženlivý místopředseda Senátu Jaroslav Kubera za ODS. Podle něj by měl Senát spíše svolat „mimořádnou schůzi, která by se v širších souvislostech zabývala společenskou situací v České republice“. Zároveň ale kritizoval Zemanovo otálení s odvoláním Babiše. Naznačil, že by prezident mohl odvolání provést i během své čínské mise. Štěch by měl podle Kubery navrhnout prezidentské volby v co nejkratším termínu, „aby to trápení co nejdříve skončilo“.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Senátoři jsou připraveni podat ústavní žalobu, pokud Zeman neodvolá Babiše Foto: Miloš ZEMAN; Zdroj: yakub88 / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Soutěž o lístky na koncert Hanse Zimmera

    Komerční sdělení ·

    Nejžádanější skladatel filmové hudby Hans Zimmer v neděli 4. června zavítá do O2 Areny v Praze. Díky zet.cz můžete být u toho. Stačí se na našem Facebooku zapojit do s…

  2. Sobotka vyzývá Zemana, aby respektoval Ústavu

    Společnost ·

    Premiéra Bohuslava Sobotky vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby respektoval Ústavu. Reagoval tak na prohlášení Hradu po schůzce Zemana a ministra financí Andreje Babiš…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.