Senát USA schválil návrh rozpočtu na příští rok, zbavil se tak překážky Trumpovy daňové reformy

Americký Senát schválil návrh rozpočtu na fiskální rok 2018. Zbavil se tak zásadní překážky, kterou představovalo úsilí prezidenta Donalda Trumpa o daňovou reformu. Jestliže dojde k jejímu schválení, tak rozpočtový schodek v příštích deseti letech vzroste o 1,5 bilionu dolarů (32,6 bilionu korun). Informaci přinesla agentura Reuters. Republikány kontrolovaný Senát návrh schválil poměrem hlasů 51 ku 49.

Usnesení Senátu se opírá o legislativní nástroj, který republikánům umožňuje schválit daňovou reformu nikoli většinou 60, ale výjimečně prostou většinou 51 hlasů. Ve stočlenném Senátu mají republikáni převahu 52 křesel ku 48, jediným jejich poslancem, který se postavil proti, byl konzervativní senátor ze státu Kentucky Rand Paul.

Demokraté plán Trumpovy administrativy na snížení daní podnikům i jednotlivcům celkově o šest miliard dolar nepodporují. „Není to jen špatný rozpočet, to je příšerný rozpočet,“ prohlásil před hlasováním Bernie Sanders, nezávislý vermontský senátor a loňský neúspěšný uchazeč o prezidentskou nominaci Demokratické strany. „V době masivní nerovnováhy v příjmech tento rozpočet poskytuje daňové úlevy ve výši 1,9 bilionu dolarů jednomu procentu těch nejbohatších,“ řekl Sanders.

Demokraté poukazují na to, že navrhovaná opatření by vyústila v nárůst schodku federálního rozpočtu a spíše než střední třídě by přinesla daňové úlevy bohatým Američanům. Podle názoru analytiků by se obrovské snížení daní promítlo jak v růstu rozpočtového deficitu, tak zadlužení, pokud by hospodářský růst nebyl tak vysoký, jak republikáni plánují.

 

 

Zdroj: ČTK

Senát USA schválil návrh rozpočtu na příští rok, zbavil se tak překážky Trumpovy daňové reformy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.