Sebevražedný atentátník útočil na koncertu v Manchesteru, zabil nejméně dvě desítky lidí

Na konci včerejšího koncertu americké zpěvačky Adriany Grande v severoanglickém Manchesteru se odpálil sebevražedný atentátník. Podle britské policie si útok vyžádal nejméně 22 obětí na životech a několik desítek zraněných. Mezi obětmi jsou zejména děti a teenageři. Policie incident vyšetřuje jako teroristický útok.

Zda pachatel jednal sám, nebo byl členem nějaké skupiny policie zatím neví. Při explozi ale sám zahynul, uvedl zástupce regionální policie v Manchesteru Ian Hopkins. Zda je pachatel započítán do celkového počtu mrtvých, není jasné. Zpěvačka je podle mluvčího jejího hudebního studia v pořádku.

Britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že úřady se snaží zjistit podrobnosti ohledně výbuchu, ke kterému podle ní policie přistupuje jako k „otřesnému teroristickému útoku“. Nejmenovaní američtí představitelé řekli agentuře Reuters, že podle prvních známek by za explozí mohl stát sebevražedný útočník.

Pokud by se potvrdilo, že jde o teroristický čin, šlo by o nejhorší útok v Británii od července 2005, kdy čtyři islamisté zabili v metru a v autobusu 52 lidí, uvedla agentura Reuters. Ve Spojeném království již delší dobu platí čtvrtý stupeň protiteroristické pohotovosti, nejvyšší je pátý.

Policie uvedla, že reagovala na zprávy o explozi krátce po 22:35 místního času. Podle pořadatelů došlo k výbuchu ve veřejném prostoru haly mimo koncertní sál. Na místo dorazili pyrotechnici, kteří později provedli preventivní kontrolovanou explozi podezřelého předmětu.

Twitter

„Byli jsme na cestě ven a když jsme stáli přímo u dveří, došlo k silné explozi,“ řekla agentuře Reuters jedna z účastnic koncertu. „Byl chaos. Všichni běželi a křičeli a snažili se dostat pryč,“ dodala.

Britské politické strany přerušili předvolební kampaň

Britské politické strany se v úterý rozhodly kvůli pravděpodobnému teroristickému útoku v Manchesteru přerušit kampaň před červnovými parlamentními volbami. Dohodli se na tom konzervativní premiérka Theresa Mayová a předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn, informovala agentura Reuters. K dvěma největším britským politickým stranám se přidali také menší liberální demokraté a skotští nacionalisté.

„Hovořil jsem s premiérkou (Mayovou) a shodli jsme se, že veškeré celostátní akce před všeobecnými volbami budou zrušeny až do odvolání,“ uvedl Jeremy Corbyn. Předčasné hlasování se v zemi uskuteční 8. června.

Ministerstvo zahraničí ověřuje, zda v Manchesteru nezemřeli i Češi

Česká diplomacie zatím nemůže stoprocentně vyloučit možnost, že mezi oběťmi či zraněnými nočního útoku v anglickém Manchesteru jsou i čeští občané. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Ireny Valentové je resort v kontaktu s ambasádou v Londýně, honorární konzulkou v Manchesteru i s tamní policií. „Zveřejnili jsme telefonní číslo na naší nouzovou linku na ambasádu v Londýně, kam se mohou obracet Češi v případě, že se potřebují informovat nebo chtějí předat informace o tom, že někoho ze svých příbuzných a blízkých postrádají,“ uvedla na rádiu Zet.

 

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Sebevražedný atentátník útočil na koncertu v Manchesteru, zabil nejméně dvě desítky lidí Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Rusko si u WTO stěžovalo na Ukrajinu

    Společnost ·

    Rusko podalo u Světové obchodní organizace (WTO) rozsáhlou stížnost na Ukrajinu. Stěžuje si, že čelí ze strany Ukrajiny velkému množství omezení, zákazů, požadavků a p…

  2. BBC: Švýcaři řekli „ne“ jaderné energii

    Společnost ·

    Švýcaři v nedělním referendu odhlasovali postupné ukončení jaderné energie, která by následně měla uvolnit cestu obnovitelným zdrojům. Více než 58 procent lidí se vyjá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.