Se sdílenou ekonomikou přichází revoluce, bolestivě ji pocítí poskytovatelé tradičních služeb

Profesním a obchodním fenoménem posledních let je sdílená ekonomika. Jde o ekonomický model, který na rozdíl od vlastnění produktů vychází z jejich sdílení, výměn, půjčování nebo pronájmu. S tímto trendem přichází nová průmyslová revoluce. Marketingový manažer společnosti ManpowerGroup Jiří Halbrštát na rádiu Zet řekl, že sdílená ekonomika bude bolestivá pro tradiční poskytovatele služeb. Neuživí se tak například taxikáři, jejichž systém je příliš drahý a neefektivní. 

Profesním a obchodním fenoménem posledních let je sdílená ekonomika. V tomto trendu nechávají lidé například své pozemky, svůj majetek a služby v on-line nabídce, kde si je zas jiní lidé výměnou za určitý poplatek vyberou a pronajmou.

Jedním z důvodů, proč se sdílené ekonomice tak daří, je nejen mimořádný nástup rychlého internetu a moderních technologií, ale také nástup mladé generace. Ta vstupuje na pracovní trh a maximálně ji vyhovuje způsob světa v pohybu. „Souvisí to s tím, jak se vyvíjí společnost, jak se vyvíjí technologie. Právě milenialové byli ovlivněni tím, že od malička používali internet, měli nekonečný přístup k informacím a neomezenou možnost pohybu. Právě díky rozvoji propojeného světa a sociálních sítí získali jiný náhled na svět a mají jiné hodnoty a potřeby, než mají generace předchozí,“ řekl Halbrštát.

Mladé generace rády sdílejí, požadují autenticitu, chtějí znát svého dodavatele, mají zájem nakupovat zboží přímo od výrobců a zmenšit negativní dopady dovozu zboží z dálky. „Chtějí nakupovat zboží, které bylo vyráběno lokálně, chtějí mít přístup k dodavatelům. V tom napomáhá technologie a to, že různé sociální sítě a aplikace umožňují vytvářet malé lokální komunity v rámci, kterých si můžeme objednávat například bedýnky se zeleninou,“ sdělil Halbrštát.

Technologie umožňují týto požadavky splnit. Internet poskytuje lidem autenticitu a osobní kontakt. Zároveň stojí za zefektivněním ditribuce a dodání zboží cílovému zákazníkovi.

S trendem sdílené ekonomiky přichází zásadní průmyslová revoluce. Ta ovšem bude i některé podnikatele bolet. Tradiční taxikáři se totiž podle Halbrštáta nemusí uživit. Tak to bude podle jeho slov v každém segmentu služeb poskytovaným koncovým zákazníkům. K revolucím bude docházet napříč všemi trhy. Legislativa začne zaostávat a poskytovatelé zastaralých služeb se budou bránit inovativním změnám. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s marketingovým manažerem společnosti ManpowerGroup Jiřím Halbrštátem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Se sdílenou ekonomikou přichází revoluce, bolestivě ji pocítí poskytovatelé tradičních služeb Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.