Schůzka Trumpa s Kim Čong-unem proběhne 12. června v Singapuru

Americký prezident Donald Trump se společně s vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem se sejdou 12. června v Singapuru. Trump to ve čtvrtek napsal na svém twitterovém účtu. V dubnu se v médiích spekulovalo o několika místech, kde by se oba lídři mohli sejít. Mezi nimi figurovala rovněž Praha.

„Oba se pokusíme učinit (z té schůzky) výjimečnou chvíli pro světový mír,“ napsal šéf Bílého domu po týdnech spekulací.

Podle dřívějších prohlášení se měl summit uskutečnit koncem května či začátkem června. Jako o možných místech setkání se hovořilo o několika asijských městech, o demilitarizované zóně na hranicích KLDR a Jižní Koreje, ale také o Oslu, Helsinkách, Stockholmu, Ženevě, Varšavě či Praze.

Trump už dříve vyloučil, že by se summit mohl konat na pomezí mezi oběma korejskými státy, kde se nedávno setkal Kim Čong-un s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Média jako pravděpodobné místo konání schůzky naposledy nejčastěji uváděla právě Singapur, který patří mezi největší obchodní partnery KLDR.

Trumpovo čtvrteční oznámení následovalo jen několik hodin poté, co prezident přijal tři Američany propuštěné z KLDR. Při té příležitosti potvrdil, že hlavním cílem nynějšího diplomatického úsilí je zbavit Korejský poloostrov jaderných zbraní. Severokorejskému vůdci poděkoval a vyjádřil optimismus ohledně nadcházejícího setkání.

Kim Čong-un, citovaný oficiální severokorejskou agenturou KCNA, označil nadcházející summit za historickou šanci a vyjádřil očekávání, že vrcholná schůzka přispěje k budování „krásné budoucnosti“.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který ve středu jednal v KLDR, nevyloučil, že by americko-severokorejský summit mohl trvat déle než jeden den.

Trump a Kim si ještě před několika měsíci vyměňovali osobní urážky a také apokalyptické hrozby.

 

 

Zdroj: ČTK

Schůzka Trumpa s Kim Čong-unem proběhne 12. června v Singapuru Foto: Christopher Halloran / Shutterstock.com: Donald Trump

reklama

Další články

  1. Nezaměstnanost se bude i nadále snižovat

    Byznys ·

    Počet nezaměstnaných se má v následujících měsících podle analytiků oslovených nadále snižovat. Někteří nevylučují její pokles až pod tříprocentní hranici. Zároveň s t…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.