Schůzka Babiše s Merkelovou: Otázka migrace je vadou na kráse česko-německých vztahů

Na své první oficiální návštěvě Německa český premiér Andrej Babiš diskutoval s německou kancléřkou Angelou Merkelovou o migraci, budoucnosti EU i vzájemných vztazích mezi oběma zeměmi. Český předseda vlády se setkal i se zástupci německých think-tanků a čeká ho ještě setkání s předsedou parlamentu Wolgangem Schäubelem.

Babiše přivítala v Německu kromě čestné stráže a hymny obou států před kancléřstvím také skupinka demonstrantů, přibližně 30 až 40 účastníků protestu skandovalo hesla jako „Babiše do vazby“ a někteří byli vybaveni i transparenty či vlajkami EU a České republiky. Ještě předtím, než český předseda vlády dorazil před budovu kancléřství, položil společně se svojí ženou věnec u památníku berlínské zdi, čímž zahájil svoji jednodenní návštěvu našeho západního souseda.

Na tiskové konferenci po skončeném jednání mezi Merkelovou a Babišem se jako první ujala slova německé kancléřka, které zdůraznila vynikající vztahy mezi Německem a Českou republikou. Dále potvrdila zájem obou stran o prohloubení spolupráce, především v oblasti dopravní infrastruktury, automobilového průmyslu a digitalizace průmyslu 4.0, Babiš uvítal investice německých firem v Česku do vědy a výzkumu. „Naše vztahy jsou vyloženě strategické,“ uvedl český premiér a zmínil i zájem spolupracovat s Německem v oblasti nákupu a prodeje armádního materiálu.

Kde se ale názory mírně různí, to je oblast migrace.Oba státníci sice podporují dohodu s Tureckem a rozšíření Schengenského prostoru na západní Balkán a premiér se s kancléřkou shodnou i na užší spolupráci v boji proti příčinám migrace a potírání pašeráckých skupin, v čem ale vládnou rozdílné názory, to je otázka přerozdělování migrantů v rámci evropského kontinentu. „Spolupracujeme spolu velmi dobře, ale to nevylučuje, že jsou na některé věci rozdílné názory,“ uvedla kancléřka. „Já myslím, že se shodujeme ohledně toho, jak to řešit, shodu nemáme z hlediska rozdělování těch lodí,“ reagoval předseda vlády a zdůraznil, že Česko je aktivní v řešení uprchlické krize. „Česká republika je solidární, ukázal jsem mapu zemí, kde ČR pomáhá… poskytli jsme 1650 expertů a 2500 pacientů jsme ošetřili v rámci programu MEDEVAC“ přiblížil Babiš. Merkelová ale připomněla, že ostatní země nemůžou nechat Itálii osamocenou a měly by část žadatelů o azyl převzít.

Německá média schůzce nevěnovala přílišnou pozornost, zprávy o ní byly čistě informativní. Jak němečtí žurnalisté vnímají českého premiéra shrnul na svém twitterovém účtu zpravodaj Českého rozhlasu v Německu Pavel Polák. Ten zde píše, že hnutí ANO má v Německu nálepku liberálně populistické strany a sám Babiš je díky vlastnictví médií a svému bohatství přirovnáván k italskému expremiérovi Berlusconimu nebo americkému prezidentovi Trumpovi.

 

Zdroj: YRN, Twitter

Schůzka Babiše s Merkelovou: Otázka migrace je vadou na kráse česko-německých vztahů Foto: ČTK/AP/Markus Schreiber

reklama

Další články

  1. Liftago expanduje do Plzně, Budějovic a Ústí

    Byznys ·

    Česká přepravní platforma Liftago plánuje do konce roku expandovat do všech krajských měst. Plány firmy představil ředitel společnosti Ondřej Krátký. Dosud Liftago půs…

  2. Lego se vzpamatovává po loňském propadu tržeb

    Byznys ·

    Příjmy dánského výrobce hraček Lego se v první polovině roku stabilizovaly díky prodeji stavebnic dinosaurů a sportovních aut Bugatti. Celkové příjmy se snížily o pět …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.