Schůze k novičoku měla podle Filipa sloužit pouze k pomlouvání Zemana

Schůze Sněmovny k novičoku měla sloužit k pomlouvání prezidenta Miloše Zemana. Z toho důvodu se komunističtí poslanci nepřihlásili a přispěli k tomu, že čtvrteční schůze nebyla usnášeníschopná. Novináře o tom informoval předseda KSČM Vojtěch Filip. Odmítl kritiku pravicové opozice, že se nepřihlášení poslanci dopustili obstrukcí, podle něj jsou obstrukce součástí politické práce.

"Klub KSČM neměl zájem na tom, aby pod jiným názvem probíhala schůze, která má sloužit pouze k pomlouvání prezidenta republiky," řekl Filip. Prohlásil, že mimořádná schůze by měla být označena cílem, jakého chtějí dosáhnout ti, kdo ji svolávají.

Odmítl kritiku za obstrukce. "Obstrukce je součást politické práce, myslím si, že jsme ji tady zažili za ta léta ve Sněmovně různým způsobem z různých politických stran. ODS se nemůže divit, nebo TOP 09, za to, jak se chovala v minulosti, že jejich nápady nepodporujeme," řekl Filip.

Schůzi k novičoku vyvolala skupina poslanců z klubů TOP 09, ODS, Pirátů, STAN a KDU-ČSL. Reagovala na vyřazení obdobného bodu z návrhu programu řádné schůze hlasy KSČM, hnutí ANO a SPD.

Debatu o jedu rozvířil Zeman, když prohlásil, že podle zprávy, kterou mu dodali vojenští zpravodajci, se novičok v Česku v malém množství vyráběl a testoval. Látkou typu novičok byl v březnu ve Velké Británii otráven dvojitý agent Sergej Skripal. Británie za viníka útoku označila Rusko, které následně uvedlo, že jed mohl pocházet i z Česka.

Zemanova slova o výrobě novičoku v České republice popřeli vládní činitelé i sněmovní a senátní výbory. Sněmovní komise pro kontrolu činnosti vojenského zpravodajství uvedla, že se uskutečnila pouze laboratorní mikrosyntéza pro výzkumné a ochranné účely, která není podle mezinárodní úmluvy považována za výrobu. Komise vyzvala Zemana, aby "zachovával utajovaný režim zpravodajských informací".

Filip ve čtvrtek prohlásil, že diskusi ve Sněmovně k novičoku nepovažuje za nutnou. "Já myslím, že tady je jasno, protože pan prezident se jasně vyjádřil z podkladů, které měl od zpravodajských služeb, a pokud šlo o uzavřené jednání zahraničního výboru, ten už k tomu stanovisko přijal. Já myslím, že nemá smysl další debata, zdržovat schůzi Poslanecké sněmovny od věcí, které má skutečně projednat," řekl.

 

 

Zdroj: ČTK

Schůze k novičoku měla podle Filipa sloužit pouze k pomlouvání Zemana Foto: ČTK/Šimánek Vít: Vojtěch Filip

reklama

Další články

  1. OSN kritizovalo Rusko za sestřelení letu MH17

    Společnost ·

    Rusko čelilo na půdě Rady bezpečnosti OSN kritice kvůli konfliktu na východě Ukrajiny, anexi Krymu a odmítnutí závěrů mezinárodního vyšetřování, jež spojuje ruskou arm…

  2. Mosty mezi Ruskem a Severní Koreou

    Společnost ·

    Ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov odcestuje 31. května na státní návštěvu Korejské lidově demokratické republiky. Cesta byla naplánována během návštěvy je…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.