Schodek zahraničního agrárního obchodu loni klesl na nejnižší úroveň od roku 2000

Schodek agrárního zahraničního obchodu loni klesl o šest miliard korun na zhruba 18 miliard korun. Podle Českého statistického úřadu jde o nejnižší deficit od roku 2000. Na zlepšení situace se především podílelo obchodování s obilím. 

Vývoz zemědělského a potravinářského zboží z Česka loni meziročně vzrostl o 18 miliard korun na 178,5 miliardy korun. Dovoz se meziročně zvýšil o necelých 12 miliard korun na 196,5 miliardy korun.

Na zlepšení bilance se podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy podílelo především obchodování s obilím. Jeho přebytek vzrostl z předloňských deseti na 12 miliard korun. Pozitivně působil také obchod s tabákovými výrobky, který loni vykázal přebytek sedm miliard korun, předloni to byly tři miliardy korun. Nepříznivým ukazatelem je naopak prohlubující se deficit u masa a masných produktů. Ten loni vzrostl přibližně o miliardu na 18 miliard korun.

Saldo agrárního zahraničního obchodu Česka bylo naposledy kladné v roce 1993. Od té doby je bilance v mínusu. Dosud nejhorší výsledky měl agrární zahraniční obchod v roce 2011, kdy skončil schodkem více než 36 miliard korun. Od té doby se zlepšuje.

 

Zdroj: ČTK

 

Schodek zahraničního agrárního obchodu loni klesl na nejnižší úroveň od roku 2000 Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. OPEC odhaduje vyšší poptávku po vlastní ropě

    Byznys ·

    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dnes zlepšila odhady poptávky ropy pro letošní rok. Na úroveň její současné těžby ale ani tak poptávka nedosáhne. Z důvodu zpo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.