Schodek státního rozpočtu je nejnižší od roku 2008

Státní rozpočet se v září dostal do schodku 2,8 miliardy korun, zatímco v srpnu hospodaření státu skončilo přebytkem 19 miliard korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí s tím, že jde o nejlepší výsledek hospodaření ke konci září od roku 2008. Loni v září byl rozpočet ve schodku 34,4 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 100 miliard korun.

Celkové příjmy rozpočtu stouply v září meziročně o 82,2 miliardy na 908,5 miliardy korun. Podílely se na tom zejména příjmy z evropských fondů, které vzrostly meziročně o téměř 53 miliard korun.

Podle ministerstva financí výsledky rozpočtu potvrzují oživení české ekonomiky. Příjmy rozpočtu z daně z příjmu právnických osob podle úřadu stouply meziročně o 12 procent na 78,5 miliardy Kč, a jsou tak za devět měsíců roku nejvyšší od vypuknutí finanční krize v roce 2008.

 Celkové daňové příjmy bez sociálního zabezpečení vzrostly meziročně o 14,7 miliardy na 435,4 miliardy korun.

Inkaso daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně stouplo o 400 milionů korun na 166,7 miliardy korun. DPH je současně hlavním zdrojem daňových příjmů náležejících podle platného rozpočtového určení daní obcím a krajům. Ty by tak podle odhadu MF měly na konci roku dostat 92,6 miliardy korun, což by bylo o 300 milionů korun více než ministerstvo plánovalo.

Hlavní ekonom UniCredit Bank v České republice Pavel Sobíšek si myslí, že za takové situace není problémem ufinancovat zvýšení platů ve státní sféře ani zvýšení důchodů a ještě zbude na vyšší transfery příspěvkovým organizacím. „Jediným problémem může být návykovost ekonomických subjektů na valorizaci různých plateb, která při nulové inflaci není samozřejmostí. Letošní rozpočet již s velkou pravděpodobností dopadne proti plánu lépe. Pro příští rok bude ale nepřekročení plánovaného schodku složitější,“ uvedl Sobíšek

Celkové výdaje rozpočtu se v období od ledna do září meziročně zvýšily o 50,5 miliardy na 911,3 miliardy korun. Na sociálních dávkách stát vydal 373,3 miliardy korun, což je o 9,1 miliardy korun korun více než ve stejném období loni.

V souvislosti se zrychleným čerpáním peněz z fondů EU stouply ke konci září i investiční výdaje rozpočtu, a to o 28,9 miliardy korun na 88,6 miliardy

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Schodek státního rozpočtu je nejnižší od roku 2008 Foto: ČTK/Kamaryt Michal

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.