Sběratelé uměleckých děl loni v ČR utratili přes 850 milionů, méně než v roce 2013

Sběratelé loni utratili na českých aukcích za umělecká díla 854 milionů korun. To je oproti roku 2013 desetiprocentní propad. Pokles v řádu desítek milionů korun způsobilo podle šéfredaktora časopisu Art+Antiques Jiřího Skřivánka to, že se v aukcích objevilo méně obrazů s hodnotou kolem 20 milionů korun.

„Druhou věcí, proč si myslím, že došlo k poklesu, je to, že v loňském roce nabídka v nejvyšším cenovém segmentu milionových děl byla omezenější. Sice jsme byli svědky řady autorských rekordů i u autorů jako je Alfons Mucha. To je autor, který se za miliony prodává už řadu let. Ale do aukcí přišlo asi o pětinu méně děl s vyvolávací částkou nad milion korun,“ řekl ve Studiu Zet Skřivánek.

Naopak děl ze středního cenového segmentu, jejichž cena se pohybuje od 100 000 korun do jednoho milionu korun, přibylo. Podle Skřivánka je to důkaz toho, že český trh vyzrává a sběratelé nevyhledávají pouze díla věhlasných autorů, ale poptávají zároveň také kvalitu.

„Tradičním tahounem trhu, a to platí celých 25 let, co novodobý trh s českým uměním existuje, je klasická moderna. Autoři jako Emil Fila, Jindřich Štyrský, Jan Zrzavý jsou stálice a z hlediska objemu představují jádro trhu,“ sdělil Skřivánek

Díla Emila Fily byla v loňském roce vůbec nejdražší. V první desítce se objevily hned jeho čtyři obrazy. Nejprodávanějším autorem z hlediska objemu byl pak moderní čínský malíř Čchi Paj-š. Za jeho díla tušových svitků ze začátku 50. let utratili přes 60 milionů korun kupci, kteří pocházejí téměř výhradně z Číny. Jedná se o moderního klasika, který je v Číně velice ceněn a je tam uznáván stejně jako u nás například Emil Fila.  

Výjimkou co do finanční hodnoty díla je v rámci českých aukcí umění malíř František Kupka. Cena jeho zatím nejdražšího obrazu Tvar Modré se v roce 2012 vyšplhala včetně aukční přirážky až k 57,5 milionu korun.

 

Celý rozhovor s šéfredaktorem časopisu Art+Antiques Janem Skřivánkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Sběratelé uměleckých děl loni v ČR utratili přes 850 milionů, méně než v roce 2013 Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.