Sbližování USA a Kuby pokračuje. Barack Obama se dnes setká s Raúlem Castrem

Na začínajícím dvoudenním summitu amerických států v Panamě se dnes poprvé oficiálně setkají prezidenti USA a Kuby Barack Obama a Raúl Castro, kteří v prosinci zahájili sbližování svých zemí. Pozorovatelé očekávají, že Spojené státy i Kuba budou pokračovat ve vstřícných krocích, k nimž by mohlo patřit například i vyškrtnutí Kuby z amerického seznamu států podporujících terorismus.  

Více než tři desítky lídrů zemí západní polokoule se budou na summitu zabývat řadou témat od podpory demokracie v regionu až po ochranu životního prostředí. Největší pozornosti se ale dostává  setkání Obamy a Castra, které by mohlo spolu s plánovaným jednáním ministrů zahraničí obou zemí přinést znatelné pokroky v dosud pomalu postupujících rozhovorech amerických a kubánských diplomatů. Zatímco Kuba si přeje vyškrtnutí ze seznamu zemí podporujících terorismus, USA by chtěly prosadit volný pohyb svých diplomatů a otevření ambasády v Havaně.

Kuba se panamerického summitu, který se koná jednou za tři roky, zúčastní vůbec poprvé. Na příjezd kubánské delegace se v Panamě chystají také stovky demonstrantů volajících po demokratických změnách a dodržování lidských práv na komunistickém ostrově. Očekávají se ale také protesty protiamerických aktivistů z řad stoupenců levicových vlád, kterým vadí například současné sankce Spojených států vůči Venezuele.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Sbližování USA a Kuby pokračuje. Barack Obama se dnes setká s Raúlem Castrem Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Český Aeroholding chce prodat akcie ČSA

    Byznys ·

    Státní Český Aeroholding chce prodat zbytek akcií Českých aerolinií (ČSA). Informaci ČTK potvrdil předseda představenstva Českého Aeroholdingu Václav Řehoř, který jako…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.