Sberbank se stala největší ruskou společností, plánuje nabídnout i nebankovní služby

Ruský bankovní gigant Sberbank vykázal za loňský rok rekordní zisk v přepočtu 9,5 miliardy dolarů (236 miliard Kč). Z hlediska tržní kapitalizace překonala největší ruskou ropnou společnost Rosněfť a stal se největší ruskou společností. Nyní hodlá proniknout i do sféry nebankovních služeb, napsala agentura Reuters.

Navzdory hospodářské krizi a sankcím Západu uvaleným na Rusko se Sberbank rozvíjí, a to na úkor tuzemských rivalů. Banka spravuje více než třetinu ruských bankovních vkladů. Její zisk v loňském roce podle Reuters dosáhl rekordních v přepočtu 9,5 miliardy dolarů.T ato bývalá sovětská spořitelna je z poloviny v rukou centrální banky a v jejím čele stojí spojenec prezidenta Vladimira Putina.

Jelikož západní sankce zmařily mezinárodní expanzi, Sberbank se zaměřila na domácí projekty. Nyní chce svým zákazníkům po celém Rusku prodávat každodenní služby nebankovního charakteru a vydělávat na poplatcích, i když tyto služby nebude sama přímo poskytovat. Blíže se banka nevyjádřila s tím, že projekt „finančního ekosystému“ je ještě v počátečním stádiu.

Příští měsíc se Sberbank stane jedním ze dvou subjektů zmocněných prodávat státní dluhopisy veřejnosti. Banka doufá, že by tak mohla snížit svou závislost na příjmech z úroků. „Musíme myslet na budoucnost v prostředí nízkých úrokových sazeb a najít způsob, jak zvýšit poplatky a provize,“ uvedl člen představenstva banky Alexandr Morozov v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Po uzavření 1300 poboček v roce 2016 banka hodlá své postavení upevnit rušením dalších a současně posílit internetové bankovnictví. Plánuje, že do roku 2025 bude na její výplatní listině jen polovina ze současných 330.000 zaměstnanců.

Největší ruská bankovní společnost také uvedla, že prodává svou ukrajinskou divizi skupině investorů, která zahrnuje podniky z Lotyšska a Běloruska. Nezveřejnila však prodejní cenu. Ukrajina nedávno v rámci širších sporů s Moskvou zavedla sankce na společnost Sberbank a další ruské banky. Ukrajinské pobočky firmy Sberbank se navíc staly terčem útoků vandalů. „Doufáme, že rozhodnutí prodat divizi pomůže obnovit její běžný provoz,“ uvedla Sberbank.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Sberbank se stala největší ruskou společností, plánuje nabídnout i nebankovní služby Foto: Fotokon / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.