Sazby hypoték se v březnu propadly na další rekordní minimum, zájem klientů roste

Průměrná úroková sazba hypoték v České republice nadále klesá, když se z únorové sazby 2,27 procenta v březnu dostala na 2,16 procenta. Informace vycházejí z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. Na svých maximálních hodnotách byl index v srpnu 2008, kdy činil 5,82 procenta.  

Objem nových nebo refinancovaných hypotečních úvěrů se v březnu zvýšil na 16,63 miliardy korun. To sice není nejvyšší úroveň za dobu sledování, ale naposledy přesáhl objem nových hypoték 16 miliard v červnu 2013. V březnu rostly i počty uzavřených hypotečních úvěrů, nízké úrokové sazby nalákaly do bank 9 496 klientů. Více než deset tisíc zájemců o novou nebo refinancovanou hypotéku bylo naposledy také v červnu 2013. Proti minulému měsíci vzrostl objem letos v březnu téměř o pět miliard korun. Počty uzavřených hypoték jsou vyšší o 2 777 smluv.

„Průměrný sjednaný hypoteční úvěr se v prvním čtvrtletí držel nad 1,7 milionu korun. Je tak přibližně o sto tisíc korun výše než ve stejném období loni. Důvodem může být to, že při takto nízkých sazbách pro většinu lidí nemá smysl využít k financování vlastní prostředky nad úroveň požadovanou bankami. Raději si je ponechají v rezervě či zafinancují vybavení domácnosti. Významnou část růstu tohoto ukazatele však lze přičíst postupně rostoucím cenám nemovitostí,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Důvodem rostoucího zájmu o hypoteční úvěry jsou podle něj nejen úrokové sazby, ale i akce bank pro klienty a stále relativně levné nemovitosti. „Lidé již zapomínají na poslední pokles cen nemovitostí a více uvažují o jejich nákupu za účelem pronájmu. Avšak v situaci, kdy na hypoteční úvěr dosáhne téměř každý se stabilním příjmem, bude stále obtížnější najít spolehlivé nájemníky,“ dodal Rajdl.

Zatím se podle něj zdá, že pokles úrokových sazeb nekončí. Rozhodně tomu tak prý nebude v dubnu. Některé banky znovu úroky u hypotečních úvěrů snížily a pětileté fixace začínají už na 1,69 procenta. K tomu banky nabízejí různé akce a bonusy.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Sazby hypoték se v březnu propadly na další rekordní minimum, zájem klientů roste Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Proti zavedení eura je v Česku 85 procent lidí

    Byznys ·

    Proti zavedení eura je 85 procent Čechů. Postoj lidí k přijetí společné evropské měny se během posledních dvou let příliš nezměnil. Vyplývá to z průzkumu společnosti I…

  2. Německá vláda zlepší výhled vývoje ekonomiky

    Byznys ·

    Německá vláda zvýší odhad letošního růstu ekonomiky země na 1,8 procenta. Podobné tempo pak očekává i pro příští rok. Agenturu Reuters o tom informovaly vládní zdroje.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.