Sasko si památným dnem bude připomínat osud vysídlených Němců

Saská opozice kritizuje zavedení památného dne, který připomíná osud Němců vysídlených po druhé světové válce z Československa a z Polska. Podle opozice, která památný den kritizuje, tento krok poškodí vztahy Saska a České republiky.

Představitelé saské vlády tvrdí, že památný den připomíná utrpení obětí útěku, vyhnání a nuceného vysídlení. Zároveň podle nich oceňuje vysídlené Němce za jejich přínos při poválečné obnově Německa.

Podle saské opozice ale bude památný den na Česko a Polsko působit jako zbytečná provokace, která může poškodit vzájemné vztahy. „Jak máme vycházet se svými polskými a českými sousedy, když toto rozhodnutí zemského sněmu překrucuje naše vzájemné dějiny?“ reagoval na výsledek hlasování zemský poslanec za Levici Heiko Kosel. Podle něj může zavedení památného dne poznamenat i čtvrteční návštěvu saského premiéra Stanislawa Tillicha v Praze.

„Samozřejmě je správné připomenout si utrpení obětí, které přinesla druhá světová válka,“ řekl dále ČTK Kosel. „Nesmíme však zaměňovat příčinu a následek. Bylo to nacistické Německo, kdo začal válku, a to jako útočnou a totální válku proti svým sousedům. A mimořádnou silou ji vedlo proti svým slovanským sousedům na východě a na jihu,“ řekl. Podle něj se při vzpomínání na německé vysídlence zapomíná na to, že po mnichovské dohodě z roku 1938 musely pohraniční oblasti odstoupené Německu opustit desítky tisíc Čechů.

Saská vládní koalice Křesťanskodemokratické unie (CDU) a Svobodné demokratické strany (FDP) prosadila, že se památný den objeví v kalendáři ještě letos. Sasko se tak připojí k Bavorsku a Hesensku, které už dříve zavedly stejný památný den. Ve všech třech německých spolkových zemích se bude památka vysídlenců připomínat vždy druhou neděli v září. Letos tento den připadá na 14. září.

Po skončení druhé světové války byly z území tehdejšího Československa a dnešního Polska vysídleny miliony Němců. Kolem milionu z nich se usadilo v Sasku. V současnosti v této německé spolkové zemi žije přibližně 250 tisíc vysídlenců nebo jejich potomků.

Zdroj: ČTK

Sasko si památným dnem bude připomínat osud vysídlených Němců Foto: Sudetendeutsches-archiv.de, CC BY-SA 1.0

reklama

Další články

  1. Mulally z Fordu přechází do správní rady Googlu

    Byznys ·

    Bývalý generální ředitel automobilky Ford Motor, Alan Mulally, byl jmenován do správní rady internetové společnosti Google. Google který plánuje rozšířit svůj operační…

  2. Nultý bod: festival o pohybu těla i mysli

    ·

    Mezinárodní festival fyzického a tanečního divadla Nultý bod oživí od 14. dp 19. července kulturní scénu Prahy. Představí oceňované české tanečníky i zahraniční hosty …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.