Sanders v boji proti Clintonové pořádá nákladná setkání s voliči

Levicový liberál Bernie Sanders, který se v souboji s Hillary Clintonovou uchází o nominaci Demokratické strany na prezidenta USA, se na setkáních s voliči sice těší masové a spontánní podpoře, pořádání takových mítinků je ale finančně velmi nákladné. Informoval o tom webový deník Politico s tím, že v únoru za tyto akce Sanders utratil 1,6 milionu dolarů (39 milionů korun). Ukazuje se také, že se mu to volebně vyplácí.

Očekává se, že březnové náklady za pronájem prostor, osvětlení a ozvučení překonají únorovou útratu. Například v pátek v Seattlu uspořádal setkání s voliči ve velkém stylu na stadionu tamního baseballového klubu Mariners, jehož prostory pojmou až 54.000 návštěvníků. V sobotu pak porazil Clintonovou nejen ve Washingtonu, ale i na Aljašce a Havaji.

Očekávané budoucí účty za mítinky jsou tak podle Politico známkou toho, že Sanders se nechystá v kampani polevit a že nadále počítá s vysokými výdaji, které se mu proti Clintonové vyplácejí.

V únoru vermontský senátor uspořádal obří setkání v coloradském kongresovém středisku v Denveru za 23 000 dolarů (557.000 korun) a také v aule univerzity Eastern Michigan za 18 150 dolarů (440.000 korun). Sandersovu kandidaturu přišlo podle organizátorů kampaně podpořit v Denveru 18.000 lidí a na univerzitu 9400. V obou státech Sanders nad Clintonovou zvítězil.

Někdejší poradce neúspěšného prezidentského uchazeče Johna Kerryho Bob Shrum míní, že Sandersovy útraty odpovídají spíše celostátním volbám než stranickému klání. „V primárkách ale oslovuje masy lidí. Tak proto musíte takové akce pořádat, musíte mít světla a jevištní techniku, aby lidé, kde jich je osm, deset či dvanáct tisíc, mohli vidět pódium a kandidáta,“ dodal.

Zdá se, že Sanders za kampaň utrácí více než Clintonová a také ostatní kandidáti z konkurenční Republikánské strany, což si ale může dovolit. Finanční podporu senátor čerpá především do drobných dárců. V únoru podle oficiálních údajů na darech získal 43,5 milionu dolarů (přes miliardu korun) a na konci měsíce mu v hotovosti zůstalo 17,2 milionu dolarů (417 milionů korun). Pro srovnání, Clintonová vybrala 30 milionů dolarů (727 milionů korun) a zůstalo jí 31 milionu dolarů (751 milionů korun).

Pro prezidentskou nominaci Demokratické strany je nutné získat podporu 2383 delegátů. Sanders jich podle aktuálního propočtu AP má 1004, a to včetně superdelegátů, kteří při závěrečné nominační volbě na stranickém sjezdu mohou hlasovat podle svého uvážení. Clintonová má 1712 delegátů a superdelegátů.

 

 

Zdroj: ČTK

Sanders v boji proti Clintonové pořádá nákladná setkání s voliči Foto: Juli Hansen / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.