„Samsung tlačil na uspíšení výroby Galaxy Note 7, chtěl předběhnout Apple,“ říká Kazda

Jihokorejskou společnost Samsung Electronics bude stát její nedávné stažení telefonu Galaxy Note 7 nejméně 5,3 miliardy dolarů (130 miliard korun). Otázkou však zůstává, co způsobilo problémy s bateriemi tohoto smrtphonu. Podle Tomáše Kazdy z Ústavu elektrotechnologie Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně to vypadá na vnitřní zkrat mezi kladnou a zápornou elektrodou, což způsobí vznícení zařízení. Samsung přitom mohl tlačit k uspíšení výroby a testování, aby předběhl Apple v představení svého nového vlajkového telefonu.

K takovýmto problémům může dojít velice často. Stane se tak v případě, že se něco uspěchá. To mohl být právě případ společnosti Samsung při vydávání telefonu Samsung Galaxy Note 7. „Může dojít k několika chybám, které během procesu výroby mohou vzniknout. Každá baterie se skládá z kladné a záporné elektrody. Může se stát, že během přípravy elektrod a během stykování elektrod k sobě může dojít ke zvlnění nebo k nějaké nehomogenitě, která následně způsobí vnitřní zkrat,“ řekl Kazda na rádiu Zet.

Mohlo také dojít k menšímu poškození takzvaného separátoru. Detailněji jde o tenkou polymerní folii s malými dírkami o velikosti mikrometru. Tloušťka folie je přitom okolo nějakých 25 mikrometrů. Výrobci se jí snaží čím dál více ztenčovat. „Je možné, že se snažili zavést nový typ separátoru, který byl tenčí. Pokud nezkalibrovali úplně dobře proces, tak mohlo dojít ke vzniku nějakých mikrotrhlin v separátoru a následně k vnitřnímu zkratu,“ vysvětlil Kazda. Jestliže dojde k takovémuto problému, tak je velice těžké chybu objevit. K vytvoření mikroprasklinky může totiž dojít například na jednom z deseti tisíců kusů. Při testování se poté může stát, že se chyba ani neprojeví.

„Je možné, že to trochu uspěchali a tlačili na lidi, kteří dělali testování. Ne vždy rychlé, je ve finále dobré,“ uvedl Kazda. Podle něj to mohlo být dané tím, že chtěli předběhnout svého největšího konkurenta Apple ve vydání nového vlajkového telefonu. 

Společnost předpověděla, že v tomto a příštím čtvrtletí kvůli ukončení výroby a prodeje telefonu Galaxy Note 7 přijde na provozním zisku o zhruba tři miliardy dolarů. Již ve středu přitom kvůli Galaxy Note 7 snížila odhad provozního zisku pro uplynulé třetí čtvrtletí o asi 2,3 miliardy dolarů.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Tomášem Kazdou z Ústavu elektrotechnologie Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

„Samsung tlačil na uspíšení výroby Galaxy Note 7, chtěl předběhnout Apple,“ říká Kazda Foto: JPstock / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.