Samsung prohrál spor s Applem, soud však přehodnotí výši odškodného

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics nezákonně okopíroval některé patentované prvky chytrých telefonů iPhone amerického konkurenta Apple, rozhodl o tom americký odvolací soud. Samsung by tak měl zaplatit odškodné ve výši 930 milionů dolarů (22,5 miliardy Kč), v jednom z bodů se však soud postavil na stranu Samsungu a nařídil nižšímu soudu, aby tuto částku přehodnotil.  

Odvolací soud dospěl k závěru, že Apple nemůže požadovat odškodné za kopírování celkového vzhledu iPhonů. Celkové odškodné by se tak v důsledku tohoto rozhodnutí mohlo snížit až o 382 milionů dolarů (zhruba devět miliard korun).

Někteří pozorovatelé podle agentury Reuters považují tento právní spor za snahu společnosti Apple omezit rozmach chytrých telefonů využívajících konkurenční operační systém Android. Ten funguje na mnoha smartphonech a používá jej mimo jiné i Samsung.

Samsung ve svém odvolání uvedl, že stanovené odškodné je příliš vysoké. Některé prvky, na jejichž kopírování si Apple stěžoval, označil za „základní“. Podle Applu se ale Samsung jen snaží bagatelizovat „nestoudné kopírování“ vzhledu iPhonů.

Samsung a Apple vedly zhruba tři roky po celém světě soudní spory, ve kterých se vzájemně obviňovaly z porušování patentů nutných pro výrobu chytrých telefonů a dalších mobilních zařízení. Loni v srpnu se podniky dohodly na ukončení patentových sporů ve všech zemích s výjimkou Spojených států, více se dočtete zde.

Samsung se v roce 2012 stal největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Z první příčky sesadil právě svého amerického konkurenta Apple. Právní bitvu mezi podniky v dubnu 2011 odstartoval Apple, když obvinil Samsung, že kopíruje jeho přístroje iPhone a iPad.

 


Zdroj: ČTK

Samsung prohrál spor s Applem, soud však přehodnotí výši odškodného Foto: ČTK/AP/Marcio Jose Sanchez

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.