Samoobslužné obchody bez prodavaček zhorší výhled růstu minimální mzdy

Amazon inovuje ve velkém stylu maloobchodní jednotky. Běžné zaměstnance nahrazuje novými technologiemi a výrazně tak ušetřit náklady. Jeho prodejny Amazon Go se ve Spojených státech otevřou v roce 2017. Internetový magazín Forbes varuje ale v této souvislosti před tím, že tento vývoj může mít neblahý vliv na růst minimální mzdy. 

Patentovaná technologie Amazonu využívá strojového učení. Pomocí kamer a senzorů umístěných po celé prodejně je rovněž schopna rozpoznat tváře. Systém je tak schopen analyzovat kdo, co a kolik si toho zákazník z regálů vzal. Poté co spotřebitel opustí prodejnu, tak systém strhne z jeho účtu na Amazonu příslušnou částku. Funkce zaměstnance na prodejně tak bude zcela zbytečná.

Primárním důvodem tohoto nového maloobchodního konceptu je urychlení zdlouhavých front, s kterými se běžný spotřebitel potýká v samoobslužných prodejnách. Dalším faktorem je snížení nákladů na pracovní sílu a zefektivnění prodeje.

Oznámení Amazonu o jeho novém konceptu prodejen přišlo krátce poté, co společnost McDonald's uvedla, že nahradí své běžné pokladny objednávacími kiosky. Fastfoodový řetězec musel přijít s novou myšlenkou, pomocí níž získá konkurenční výhodu v rychle se rozvíjejícím trhu s potravinami.

Podle magazínu Forbes ovšem nejde pouze o tyto dvě společnosti. Nahradit zaměstnance technologiemi plánují i jiné firmy. Dalšími konkurenti, jež se chtějí v této oblasti angažovat, jsou například Wal-Mart, Target nebo restaurační řetězec Panera Bread.

Tento faktor může přinést určitou komplikaci v rámci zvyšování minimální mzdy v USA. Firmám to naopak pomůže. Zbaví se totiž zaměstnanců, kteří jsou dražší než stroje. Stroje s velkou pravděpodobností nahradí lidskou práci efektivněji. Pro prodavačky nemusí jít v tomto ohledu o příliš příznivý výhled do budoucnosti.

 

 

Zdroj: Forbes, Mobilmania.cz Zet

Samoobslužné obchody bez prodavaček zhorší výhled růstu minimální mzdy Foto: AmazonGo

reklama

Další články

 1. Úžasná fakta o soukromém sídle Billa Gatese

  Byznys ·

  Není překvapivé, že zakladatel technologické společnosti Microsoft a zároveň nejbohatší muž světa Bill Gates má i extravagantní bydlení. Jeho dům dostal dokonce přezdí…

 2. Osm největších evropských vojevůdců všech dob

  Společnost ·

  V průběhu staletí čelila Evropa řadě mezistátních konfliktů, z nichž vzešla velká řada významných vojevůdců. Všechny osoby spojuje stejná věc. Jde o mistry taktiky, kt…

 3. První trasa Hypersmyčky by mohla být v Dubaji

  Tech ·

  Dubaj se dostává do popředí závodu o tom, kdo postaví nejrychlejší masovou tranzitní síť na planetě. Město Spojených arabských emirátů zvažuje možnosti, kudy by vysoko…

 4. Vila Tugendhat slaví 15 let v UNESCO

  ·

  Brněnská vila Tugendhat se přesně před 15 lety ocitla na seznamu světového dědictví UNESCO. Průměrná roční návštěvnost od té doby podle statistik Muzea města Brna stou…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.