„Sahám si na ně každý měsíc“ – kampaň prevence rakoviny odstartovala

Prsa a varlata jsou jedny z nejfrekventovanějších orgánů, alespoň co se doteků týče. „Saháme na ně denně, ale saháme správně?“ – na to se ptají studenti 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kteří připravili kampaň upozorňující na důležitost samovyšetřování v rámci prevence rakoviny prsu a varlat. Záštitu nad organizací Loono, která kampaň vytvořila, převzala právě 1. LF UK. 

Cílem projektu je naučit zejména mladé lidi si správně a pravidelně vyšetřovat pohlavní orgány i prsa, a včas tak odhalit případnou rakovinu. Součástí kampaně je sada manuálů a vzdělávací workshopy, které učí ženy a muže správnou techniku samovyšetřování – a to jak individuálně, tak v páru. Až 30 procent případů rakoviny pohlavních orgánů či prsu totiž odhalí partner.

Iniciátorkou kampaně je Kateřina Vacková, studentka 1. lékařské fakulty UK, které před dvěma lety diagnostikovali zhoubný nádor vaječníku. Nyní spouští kampaň, která pomáhá mladým lidem si uvědomit, že ten správný čas myslet na své zdraví je právě teď a že za pár měsíců by už mohlo být pozdě. „Co se týče zdravotnictví, jsme na tom lépe než většina Evropy. Česko má tři screeningové programy, problém je ale v lidech, kteří tyto programy nevyužívají a nechodí ani na preventivní prohlídky. Jejich častou výmluvou je, že na takové věci nemají čas. Na to jim odpovídám: pokud si nenajdete čas na prevenci, budete si ho muset najít na složitou léčbu,“ řekla na rádiu Zet Kateřina Vacková, zakladatelka organizace Loono a dodala, že zatímco prevence trvá řádově minuty, nemoc může vzít i polovinu života.

Loono má ve svých řadách převážně studenty lékařských fakult, odbornými garanty jsou lékaři z oborů gynekologie, urologie i praktického lékařství. Záštitu převzala 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, kde většina mediků a zdravotních sester z Loona studuje. Od svého založení už Loono proškolilo dva a půl tisíce lidí na více než čtyřiceti vzdělávacích workshopech a kulturních akcích a pomohlo nebo v současné době pomáhá více než třiceti rodinám. „Zpětná vazba na naše aktivity je pozitivní, lidi baví, že s nimi mluvíme laicky, srozumitelnou formou. Na to nejsou od svých lékařů moc zvyklí. Nejvíc pyšná jsem na to, že se nám ozvalo už patnáct lidí, kteří díky našemu workshopu odhalili rakovinu včas.“

Kampaň provází neotřelá komunikace – pomocí hashtagu #prsakoule se do konverzace může zapojit kdokoli. „Slova rakovina se lidé bojí. My chceme mluvit zejména k mladým lidem, kteří si myslí, že se jich rakovina netýká. Já jsem ale důkazem toho, že i ve dvaadvaceti letech vás taková nemoc může potkat. Proto jsme zvolili styl komunikace, se kterým se mladí lidé ztotožní,“ upřesňuje Kateřina Vacková. 

Aby mohlo Loono uskutečnit další plány, pořádá veřejnou sbírku na crowdfundingovém portálu Hithit. Jejím cílem je nejen upozornit na problematiku, která se týká stále mladších lidí, ale také vybrat 157 500 Kč, které budou použity na nákup školících modelů.

 

Více informací o probíhající kampani i workshopech se dozvíte na www.loono.cz nebo na www.prsakoule.cz

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia ZET, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu. Celý rozhovor s Kateřinou Vackovou si můžete přehrát v playeru výše.

„Sahám si na ně každý měsíc“ – kampaň prevence rakoviny odstartovala Foto: Zdroj: Lucie Vysloužilová; Za kampaní stojí studenti 1. lékařské fakulty UK v Praze

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.