Saúdské ženy se ze zadního sedadla přesouvají za volant

Po téměř třiceti letech mohou ženy v Saudské Arábii znovu usednou za volant. Ultrakonzervativní monarchie, která je často kritizována za porušování lidských práv, tak pokračuje v postupném uvolňování, od letošního roku už mohou tamní obyvatelé navštěvovat kino a stát také plánuje výstavbu divadel, oper a pořádání koncertů, na kterých se objeví i západní interpreti.

Neděle se stala pro obyvatelky monarchie spravované rodem Saudů přelomovým dnem. Od tohoto dne totiž mohou znovu řídit osobní i nákladní automobily a motocykly. Nemalý vliv na společenských i ekonomických reformách své země má jistě dvaatřicetiletý korunní princ Mohammad bin Salman, který stojí i za Vizí 2030, jejímž hlavním cílem je vymanění Saudské Arábie ze závislosti na těžbě ropy.

Udělení práv na řízení je taktéž součástí vizí mladého prince, jehož cílem je co nejvíce snížit počet státních zaměstnanců, podle statistik totiž téměř 70 % obyvatel pobírá mzdu od státu. Ženy už si tak například nebudou muset najímat řidiče, kteří navíc nejčastěji pocházejí z Pákistánu nebo Indie. K profesi řidičky mají ale ještě daleko, práce je totiž pro obyvatelky Saudské Arábie stále zapovězena, podobně jako cestovaní nebo možnost vdát se bez souhlasu mužského opatrovníka. I přesto vzbudila možnost složit řidičské zkoušky nadšení: „Změní to můj život i život celé mé rodiny. Je to svoboda,“ řekla americké televizi CBS Salma Youseffová, která se zařadila mezi první držitelky řidičského průkazu.  

Povolení řídit motorové dopravní prostředky se tak stalo dalším ústupkem monarchie vůči ženám, které až od prosince 2015 mají volební právo a možnost kandidovat ve volbách a teprve od loňského roku mohou ženy chodit do škol a zdravotnických zařízeních chodit bez mužského doprovodu. Saudský princ v souvislosti se změnami oznámil návrat monarchie k „umírněné a tolerantní formě islámu“. Jak se ale vyprofiluje země, která je často spojována s podporou islámského terorismu, ukáže až čas.

 

Zdroj: news.com.au, ČTK

Saúdské ženy se ze zadního sedadla přesouvají za volant Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Mají České dráhy zálusk na konkurenci?

  Byznys ·

  České dráhy (ČD) se zajímají o podmínky, za jakých by bylo možné koupit soukromé železniční dopravce Leo Express a RegioJet. Dnešním Lidovým novinám (LN) to řekl gener…

 2. Co přinesl včerejší minisummit k migraci?

  Společnost ·

  Země Evropské unie se musí snažit najít evropské řešení migrační problematiky; kde takové řešení nebude možné, je na místě spolupráce skupin konkrétních zainteresovaný…

 3. Volby v Turecku vyhrál Erdogan

  Společnost ·

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil svůj mandát už v prvním kole voleb. Po sečtení více než 97 procent hlasů jeho vítězství ohlásila turecká volební komise,…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.