Saúdská Arábie zamrazila obchodní vazby s Kanadou

Saúdská Arábie zmrazila veškeré nové obchody a investice s Kanadou. V sérii tweetů tamní ministerstvo zahraničí uvedlo, že tak činí kvůli "kanadskému vměšování do vnitřních záležitostí". Kanadská ambasáda totiž vyzvala Rijád k propuštění uvězněných lidskoprávních aktivistů. Saúdská Arábie také rozhodla vyhostit kanadského velvyslance a povolat do vlasti ke konzultacím svého ambasadora v Ottawě. 

Kanadská ambasáda v pátek na twitteru uvedla, že je vážně znepokojena další vlnou zatýkání politických aktivistů v Saúdské Arábii, a vyzvala k okamžitému propuštění těchto osob i dalších bojovníků za lidská práva.

Mezi nedávno zadrženými je podle agentur i prominentní ochránkyně lidských práv Samar Badávíová, sestra blogera Raífa Badávího, který byl v Saúdské Arábii zatčen v roce 2012 a později odsouzen k deseti letům vězení a 1000 ranám bičem za svou kritiku duchovních. Badávího manželka nyní žije v Kanadě a nedávno získala tamní občanství.

Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí na twitteru napsalo, že nepřipustí žádné vměšování do vnitřních věcí království, a ohlásilo opatření týkající se velvyslanců a obchodu.

Organizace na ochranu lidských práv odhadují, že v Saúdské Arábii je navzdory reformám stále vězněno několik desítek politických aktivistů.

 

 

Zdroj: ČTK, YRN

Saúdská Arábie zamrazila obchodní vazby s Kanadou Foto: HansMusa / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Visí ve vzduchu riziko měnové války?

    Byznys ·

    Čínská měna jüan už několik měsíců v řadě ztrácí na své hodnotě. Americký prezident Donald Trump Pekingu podsouvá, že chce devalvací zlevnit vývoz a zmírnit dopad amer…

  2. Česko sužují vedra, deseti krajům hrozí požáry

    Společnost ·

    Českou republiku sužuje suché a teplé počasí. Důsledkem toho hrozí v deseti krajích vznik požárů. Největší riziko je především v severní polovině Čech a na střední a j…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.