Saúdská Arábie nakoupí od USA zbraně za 110 miliard dolarů

Saúdská Arábie dnes uzavřela se Spojenými státy zbrojní dohody v hodnotě zhruba 110 miliard dolarů (2,6 bilionu Kč). Smlouva o dodávkách zbrojní techniky a služeb je jedním z hlavních výsledků prvního dne návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa v Rijádu.

Američtí činitelé sdělili, že Saúdská Arábie sjednala rovněž právo koupit během příštích deseti let od USA zbrojní vybavení za dalších 350 miliard dolarů. Posilování saúdských obranných kapacit má království a okolní spojenecké země Arabského poloostrova připravit na možné ohrožení ze strany Íránu, který je úhlavním protivníkem Saúdské Arábie v regionu, uvedla agentura Reuters.

„Tato dohoda jasně prokazuje odhodlání Spojených států spolupracovat se Saúdskou Arábií a našimi partnery z oblasti Perského zálivu; zároveň rozšiřuje příležitosti pro americké firmy v tomto regionu a podpoří desítky tisíc nových pracovních míst v americkém obranném průmyslu,“ uvádí se v americkém oficiálním sdělení.

Americký konglomerát General Electric (GE), saúdský ropný gigant Aramco a další saúdské a americké společnosti podepsaly v rámci dnešní návštěvy prezidenta Trumpa podnikatelské dohody za více než 200 miliard dolarů (4,7 bilionu Kč). Oznámil to saúdský ministr energetiky Chálid Fálih.

Saúdská ekonomická spolupráce se Spojenými státy je součástí strategie království rozvíjet další obory ekonomiky mimo ropný sektor, a snížit tak závislost země na cenově prudce kolísající ropě, uvedla agentura Reuters

GE dnes podepsala se Saúdskou Arábií dohody o celkové hodnotě 15 miliard dolarů (355 miliard Kč), sahající od energetiky přes zdravotnickou techniku po technologii těžby a zpracování ropy a zemního plynu. Skupina například pomůže zefektivnit saúdský sektor výroby elektřiny a společnosti Aramco poskytne digitální technologie, které zlepší její produktivitu.

Aramco dopoledne sdělila, že během Trumpovy návštěvy hodlá s 11 americkými firmami uzavřít 16 smluv za 50 miliard dolarů. Státní gigant rovněž uvedl, že během příštích deseti let má v plánu rozvíjet podnikatelské aktivity v USA, zejména na poli rafinerií a petrochemie.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Saúdská Arábie nakoupí od USA zbraně za 110 miliard dolarů Foto: ČTK/ABACA/AA

reklama

Další články

 1. Rusko skupuje americký dluh

  Byznys ·

  Rusko v poslední době skupuje stále více amerických dluhopisů. Jen v březnu koupila země americké státní dluhopisy za 13,5 miliardy dolarů. Podle americké televize CNN…

 2. Trump má nejnižší podporu od nástupu do funkce

  Společnost ·

  Podpora prezidenta Donalda Trumpa ze strany americké veřejnosti klesla na nejnižší úroveň od jeho lednové inaugurace. V průzkumu agentury Ipsos, který zveřejnila agent…

 3. BBC: Švédsko pozastavilo stíhání Assange

  Společnost ·

  Švédská prokuratura zastavila vyšetřování zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assange, kterého stíhala kvůli údajnému znásilnění. Rozhlasové vysílání BBC World Servi…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.