ČSA změnily strategii. Ze síťového dopravce se stávají nízkonákladové aerolinie

České aerolinie (ČSA) po letech zeštíhlování obmění svoji flotilu. Doplní ji konkrétně o jedno turbovrtulové letadlo ATR-72 a v budoucnu pak nahradí sedm letadel A319 novými Airbusy A320neo. Expert na leteckou dopravu a spolupracovník časopisu Flying revue Jiří Žežula na rádiu Zet říká, že aerolinky změnily po totální destrukci prodejní sítě svoji strategii. Z ryze síťového dopravce přešly na model nízkonákladových aerolinií. 

Jak ČSA obmění svoji flotilu?

ČSA mají v současné době ve své flotile celkem 17 vlastních letadel konkrétně devět Airbusů A319 včetně dvou dlouhodobě pronajatých do Saúdské Arábie, sedm turbovrtulových letadel ATR, z toho tři ATR 42 a čtyři ATR 72 a jeden dálkový Airbus A330-300. V příštím roce by měly evolucí pokračovat. To znamená, že by měly doplnit flotilu o jedno další letadlo ATR-72. V letech 2018 až 2020 by potom měly podle toho, co avizuje management a podle toho, jak byl podepsán nový kontrakt s Airbusem, nahradit sedm Airbusů A319 novými letadly A320neo. To je nová generace řady Airbus A320 s celou řadou vylepšení.

Co vede ČSA k obměně svých letadel?

Stářím to určitě nebude. Všechna letadla, která ČSA v současné době provozují, byla s výjimkou toho dálkového Airbusu A330, který je tuším z roku 2001, vyrobena až v posledních deseti, maximálně dvanácti letech. To znamená, že flotila je relativně mladá a jde o typy, které jsou na trhu velmi efektivní. Byť v případě Airbusů A319 už existuje na trhu jejich nástupce. Důvodem je lepší efektivita. To se týká hlavně obnovy A319 a nové A320neo. Efektivitu generují dva základní faktory. První věc je ta, že jde o letadlo nové generace s celou řadou vylepšení, které vedou ke značné úspoře především v oblasti nákladů na palivo.

Druhá věc je, že Airbus A320 je větší, než Airbus A319 při srovnatelných nákladech. Letadlo je tak výrazně efektivnější. ČSA konkrétně plánují, že Airbus A320neo bude v jejich konfiguraci mít 186 sedaček, zatímco Airbus A319 má pouze 144. To znamená, že jde tady o výrazné snížení nákladů na sedačku za předpokladu, že se podaří extra kapacitu těch větších letadel naplnit. 

České aerolinie v poslední době obecně svoji flotilu spíše zeštíhlily. Co bylo důvodem? Šlo čistě o ekonomické důvody?

Kdybych to řekl na tvrdo, tak úplně původně to byla neschopnost prosadit se na trhu po totální destrukci prodejní sítě ČSA v letech 2004 až 2014 za působení managementu, který tam byl dosazen z části kvůli politickým důvodům. Poté následovalo hledání obchodního modelu, které samozřejmě vedlo k tomu, že ČSA se změnily z původně ryze síťového dopravce na model, který je velmi blízký nízkonákladovým dopravcům. V neposlední řadě to byla lepší vyjednávací pozice při snižování zejména personálních nákladů. V situaci, kdy snižujete počet letadel ve flotile, tak to vede k propouštění personálu. V tu chvíli máte samozřejmě lepší vyjednávací pozici vůči zaměstnancům, protože ti, kteří si chtějí své místo zachovat, tak budou samozřejmě daleko flexibilnější v otázce jednání o případném snížení platů. Je pravda, že to z pohledu managementu přineslo velký úspěch. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s expertem na leteckou dopravu a spolupracovníkem časopisu Flying revue Jiřím Žežulou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

ČSA změnily strategii. Ze síťového dopravce se stávají nízkonákladové aerolinie Foto: Rebius / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Spojené státy vyzývají Rusko k obnově LinkedInu

  Tech ·

  Spojené státy kritizují rozhodnutí ruské rozhodnutí blokovat internetové stránky sociální sítě LinkedIn. Vyzývají tak k okamžité obnově přístupu na tyto stránky. Cenzu…

 2. Apple pracuje na vývoji chytrých brýlí

  Tech ·

  Americká technologická společnost Apple pracuje na vývoji inteligentních brýlí. Produkt by měl být představen v roce 2018, napsala agentura Bloomberg s odkazem na své …

 3. V Japonsku vzniká nová „Mekka“ pro startupy

  Byznys ·

  Druhé nejmladší město Japonska Fukuoka ležící na jihu ostrova Kjúšú se uchází o titul nejpokrokovějšího města. Je totiž domovem nadějné startupové scény. V tomto příst…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.