ČSA vloni snížil ztrátu oproti předminulému roku téměř o jednu třetinu

České aerolinie loni vykázaly ztrátu dosahující 631 milionů korun, což je téměř o třetinu méně než předloni. Tržby se firmě, která nyní čelí stávkové pohotovosti některých zaměstnanců, snížily o 6,5 procenta na 9,5 miliardy korun.  

Na provozní úrovni aerolinky umenšily ztrátu z více než miliardy na loňských 518 milionů korun. „Loňská letní sezona byla zisková, v závěru roku navíc začala fungovat opatření restrukturalizačního plánu přijatého v září,“ řekl deníku E15 mluvčí společnosti Daniel Šabík. Podle něj je celkový výsledek horší než provozní hlavně kvůli odchodům zaměstnanců, kterým se vyplácelo odstupné.

Počet cestujících loni ČSA klesl o pětinu na 2,27 milionu, hlavně kvůli ukrajinsko-ruské krizi. Na Ukrajině pasažérů ubylo o 60 procent, na ruském trhu o pětinu. I proto svých 17 letadel aerolinky od loňska směřují spíše do západní a severní Evropy, což se podle Šabíka projevuje pozitivně i ve výsledcích prvních čtyř měsíců letoška. Firma také tvrdí, že jí začal vydělávat dálkový spoj do Soulu.

Stávkovou pohotovost v ČSA vyvolal nesouhlas s návrhem kolektivní smlouvy, který předložilo vedení společnosti. Ve středu v poledne stávkovou pohotovost zahájili stevardi a letušky, ve čtvrtek v poledne by se k nim podle zdroje ČTK ve firmě měli připojit piloti. Více se dočtete zde.

Stát v ČSA vlastní necelých 20 procent akcií, 44 procent má korejská Korean Air a 34 procent soukromá letecká společnost Travel Service. Zbylých 2,26 procenta drží Česká pojišťovna.

 

Zdroj: E15, ČTK

 

ČSA vloni snížil ztrátu oproti předminulému roku téměř o jednu  třetinu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Čínská měna již není podle MMF podhodnocená

    Byznys ·

    Čínská měna již není podhodnocená, Peking by však měl podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) urychlit přechod k volně plovoucímu měnovému kurzu. Čína byla dlouhou do…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.