ČSÚ zveřejní lednové výsledky maloobchodu, nově už nebude započítávat prodej vozů

Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o lednovém vývoji maloobchodu, průmyslu a stavebnictví. Do dat se nově nezapočítají údaje o prodeji aut, což se podle analytiků promítne do nižšího růstu maloobchodních tržeb.

V prosinci proti listopadu tržby klesly o 0,4 procenta, meziročně se ale po očištění o kalendářní vlivy zvýšily o 4,2 procenta. Na růstu se podílel hlavně motoristický segment, rostl ale i samotný maloobchod.

Průmysl v prosinci vzrostl meziročně o 7,3 procenta. V závěru roku 2014 navíc průmyslová produkce dosáhla hodnot před začátkem ekonomické krize v roce 2008. Nových průmyslových zakázek, především ze zahraničí, přibylo nejvíce za poslední čtyři roky.

Stavebnictví v prosinci po třech měsících růstu kleslo o 6,6 procenta. Po zohlednění počtu pracovních dnů pak stavební výroba meziročně klesla dokonce o 7,9 procenta. Za celý loňský rok ale stavebnictví meziročně vzrostlo o 2,3 procenta.

 

 

Zdroj: ČTK

ČSÚ zveřejní lednové výsledky maloobchodu, nově už nebude započítávat prodej vozů Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Koruna je k dolaru nejslabší za 11 let

    Byznys ·

    Česká měna se dostala k americkému dolaru na nejnižší úroveň za téměř 11 let. Jeden dolar se včera v závěru obchodování prodával za 25,78 Kč. Koruna vůči dolaru od zač…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.