„S tím, jak bude IS slábnout, budou pokračovat teroristické akce,“ říká Palata

Francie si o víkendu připomněla rok od teroristických útoků v Paříži, kde zemřelo 130 lidí. V souvislosti s tím uvedl francouzský premiér Manuel Valls, že se v zemi zřejmě prodlouží výjimečný stav. I podle novináře a komentátora Luboše Palaty je s nynějším slábnutím Islámského státu (IS) v Sýrii a Iráku možné, že se začne mstít. Takové koordinované útoky, jako byly právě ty loňské v Paříži, v tuto chvíli ale už IS podle něj není schopen podniknout.

Vzpomínkové akce v Paříži začali už v sobotu znovuotevřením klubu Bataclan. Právě zde došlo k největší tragédii, když přímo v klubu islamisté zmasakrovali devět desítek lidí. V neděli pak francouzský prezident François Hollande na všech místech v Paříži, kde islámští radikálové vraždili, odhalil pamětní desky se jmény obětí. Pietních aktů se zúčastnily stovky lidí. Program vzpomínkových ceremonií zakončilo před radnicí vypuštění několika stovek balónků jako symbolu naděje.

Na teroristické útoky v Paříži vzpomínal na rádiu Zet i Luboš Palata, který bezprostředně po nich do francouzské metropole odcestoval. Nejvíce si pamatoval na statečnost Pařížanů, kteří se už druhý den snažili vrátit život do svých kolejí. „Byl to takový statečný klid, který jsem cítil z velké většiny Pařížanů, kteří se nebáli druhý den po atentátech shromažďovat na místech, kde se vzdával hold obětem,“ popisoval své pocity. 

Palata zároveň poznamenal, že tragédie tehdy mohla být ještě větší. „Atentáty se přes hrůznou bilanci vlastně nepovedly. Nepovedlo se dostat na fotbalový stadion, kde v tu chvíli probíhalo utkání mezi Francií a Německem a bylo zde 100 tisíc lidí. Kdyby se tam atentátníkům podařilo propašovat výbušné zařízení a odpálit se na tribuně, tak by to byla katastrofa a počty obětí by byly nejspíš výrazně vyšší,“ řekl s tím, že bez toho se jednalo až o „válečný akt“ proti Francii.

Atentáty ve Francii se od těch ostatních evropských lišily zejména svou koordinovaností. V této situaci, kdy Islámský stát utrpěl ztráty svých bašt ve formě města Mosul a Rakka, se však podle Palaty dá předpokládat, že teroristické akce budou pokračovat. „Bude spousta jeho příznivců, který budou chtít Islámský stát takříkajíc pomstít,“ řekl Palata. Ačkoliv podle něj nemůžeme vyloučit, že se Islámskému státu podařilo do Evropy nebo jinam propašovat i nějaké horší zbraně, než dosud používal, tak k podobně koordinovanému útoku jako tomu pařížskému nejspíš nedojde.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu vysílaném na rádiu Zet Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

„S tím, jak bude IS slábnout, budou pokračovat teroristické akce,“ říká Palata Foto: ver0nicka / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. BBC: Francie zřejmě prodlouží výjimečný stav

  Společnost ·

  Francie zřejmě prodlouží výjimečný stav, který vyhlásila po loňských teroristických útocích v Paříži. BBC to řekl francouzský premiér Manuel Valls, podle kterého jsou …

 2. Malý průvodce britskými giny

  Společnost ·

  Gin je jeden z neodmyslitelných spiritů Velké Británie. V poslední době zde navíc zažívá malou renesanci. Minulý rok to bylo poprvé v historii, co prodeje ginu v Britá…

 3. V Indii zavládl chaos kvůli zrušeným bankovkám

  Byznys ·

  Chaotické scény se dnes odehrávaly po celé Indii, kde se miliony nervózních lidí zoufale snaží vyměnit staré bankovky, které před pár dny pozbyly platnosti. V dlouhých…

 4. Sedm trendů v online marketingu pro rok 2016

  Byznys ·

  Oblast online marketingu je složitá a nestálá. Každý rok dochází ke změnám, které přicházejí ruku v ruce s novým hardwarem, softwarem nebo příchodem inovativní společn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.