S Rusy nikdo kolem Trumpa nejednal, uvedl Sessions. Prezident je s výpovědí spokojený

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions vypověděl, že se nikdy nesetkal s ruskými představiteli v souvislosti s loňskou volební kampaní v USA. Dále řekl, že nemá ani povědomí o tom, že by se takového jednání dopustili členové volební kampaně současného prezidenta Donalda Trumpa. Sessions to v úterý prohlásil v senátním výboru pro dohled nad tajnými službami. Ten se zabývá prošetřováním možného zásahu Ruska do loňských amerických voleb. Ministr rovněž před senátory obhajoval odvolání někdejšího ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, jehož úřad ruskou kauzu objasňuje. Trump je spokojen s úterní výpovědí. Podle agentury AP to prohlásila Sarah Huckabeeová Sandersová.

Prezident si podle Sandersové myslí, že Sessions v Kongresu odvedl velmi dobrou práci a že velmi přesvědčivě odmítl jakoukoli spolupráci Trumpova volebního štábu s Ruskem. Dodala, že Trump mohl sledovat jen část Sessionsovy výpovědi před senátory.

„Nikdy jsem se nesetkal s žádným ruským nebo dalším cizím představitelem v souvislosti s prezidentskou kampaní v USA či jinde,“ prohlásil Sessions během své úvodní řeči před členy výboru. Rovněž odmítl spekulace, že se loni na recepci v hotelu Mayflower, která navazovala na Trumpův první zásadní zahraničněpolitický projev, setkal s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem.

Senátorům řekl, že se sice loni s Kisljakem sešel dvakrát, ale odmítl, že by o těchto schůzkách lhal při svém lednovém nominačním vystoupení v Senátu, které předcházelo jeho schválení do funkce ministra.

V další části úterního pohovoru se senátory ministr obhajoval odvolání Comeyho. Potvrdil, že Trumpovi doporučil, aby nyní již bývalého ředitele FBI zbavil funkce. Jako důvody uvedl pokles výkonnosti chodu FBI a nutnost změnit vedení této agentury.

Senátorům pak Sessions naznačil, že Comey porušil pravidla ministerstva spravedlnosti, pod které FBI formálně spadá, když Trumpa opakovaně informoval o tom, že není v ruské kauze vyšetřován. Samotné schůzky Comeyho s Trumpem nepovažuje za nic špatného, problém pak vidí jen v tom, že s prezidentem Comey hovořil o záležitostech vyšetřování.

Vyšetřování ruské role nedávno převzal zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller. V něj má Sessions důvěru a nijak do jeho práce zasahovat nehodlá, neboť se kvůli možnému střetu zájmů vzdal jakékoli účasti na vyšetřování ruské kauzy. Jeden z vysoce postavených prezidentových přátel, šéf mediální firmy Newsmax Chris Ruddy v úterý přitom prohlásil, že Trump zvažuje Muellerovo odvolání. Šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan či Sessionsův náměstek Rod Rosenstein shodně prohlásili, že pro odvolání Muellera není žádný důvod.

 

 

Zdroj: ČTK

S Rusy nikdo kolem Trumpa nejednal, uvedl Sessions. Prezident je s výpovědí spokojený Foto: ČTK/AP/Alex Brandon: Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions

reklama

Další články

  1. Kampaň vodky Smirnoff si střílí z Trumpa

    Byznys ·

    Americký prezident Donald Trump stále čelí obvinění z napojení na Rusko během listopadových voleb. Celou kauzu se přitom rozhodla využít světoznámá značka vodky Smirno…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.