S&P zhoršila rating Řecka kvůli vleklým jednáním vlády s věřiteli

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's posunula hodnocení úvěrových závazků Řecka hlouběji do spekulativního pásma. Rating dlouhodobých závazků Řecka agentura zhoršila na stupeň CCC, což znamená značná rizika. Hodnocení krátkodobých úvěrů ponechala na úrovni C. Zdůvodnila to možným bankrotem země, který hrozí kvůli nedostatečným vyhlídkám na dohodu mezi vládou a věřiteli.

Nové ratingy mají stále negativní výhled, což znamená, že v příštích měsících mohou být ještě zhoršeny.

S&P dlouhodobě poukazuje na to, že bez hlubokých ekonomických reforem nebo dalších úlev se podle ní stanou řecký dluh a další finanční závazky země neudržitelnými.

Řecko v současnosti pokračuje v technických jednáních s věřiteli o fiskálních opatřeních, rozpočtových cílech a privatizaci. To jsou body, jejichž splnění věřitelé požadují k tomu, aby uvolnili slíbenou pomoc. Řecko má dostat ze záchranného programu ještě 7,2 miliardy eur. Pokud se strany v průběhu příštích dnů nedohodnou, hrozí Řecku platební neschopnost, protože už 30. června má Mezinárodnímu měnovému fondu splatit úvěr ve výši 1,6 miliardy eur.

Úvěrový rating je důležitý pro investory. Ukazuje jim, jaká je pravděpodobnost splacení úvěru správně a včas. Má důležitý vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a na podmínky půjčky. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky. Pokud je rating, jako v případě Řecka, ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů daného subjektu investovat velcí institucionální investoři, jako jsou penzijní fondy.

 

Zdroj: ČTK

 

S&P zhoršila rating Řecka kvůli vleklým jednáním vlády s věřiteli Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Praha otestuje novou tramvaj EVO1

    Byznys ·

    Praha v červnu otestuje novou tramvaj typu EVO. Cestující by pak mohla začít vozit od října. Jde o první jednočlánkovou nízkopodlažní tramvaj v České republice, sdělil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.