S. Šeborová: Česká výtvarná scéna je srovnatelná se světovou úrovní, svět o ní ale neví

Podle šéfredaktorky serveru o výtvarném umění Artalk.cz, Silvie Šeborové, jsou čeští umělci konkurenceschopní i ve světovém měřítku, ale je potřeba jejich tvorbu světu představit. Podle Šeborové v České republice není dost akcí, které by kurátorům zahraničních mezinárodních přehlídek, jako je například Benátské bienále, přiblížily současnou českou uměleckou tvorbu.

Jedním z českých výtvarníků a performerů, který může kvalitou svého díla konkurovat i špičkové zahraniční umělecké tvorbě je například Zbyněk Baladrán, který pracuje především s video-instalacemi. Baladrán v lednu obdržel za sérii menších výstav v Česku i v zahraničí cenu Osobnost roku za nejvýznamnější umělecký počin roku 2014. Silvie Šeborová, jež byla jednou z porotkyň Osobnosti roku o Zbyňku Baladránovi říká: „Jeho tvorba je poměrně komplikovaná v tom smyslu, že ji nejde jednoduše přijmout."

Loňskému laureátovi této ceny, Dominiku Langovi, se podařilo prosadit se i na světové scéně. Vystavoval například v Římě nebo ve Vídni. To je podle Šeborové důkazem, že čeští umělci mají světu co nabídnout. „Z mého osobního pohledu je česká výtvarná scéna velmi dobře srovnatelná se světovou úrovní,“ řekla v rozhovoru pro Studio Zet na rádiu BBC. Problém ale vidí v tom, že česká tvorba je ve světě málo známá, a proto je potřeba organizovat více akcí pro zahraniční kurátory. 

 

Záznam celého rozhovoru se Silvií Šeborovou o ocenění Osobnost roku a o současném stavu české umělecké scény si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

S. Šeborová: Česká výtvarná scéna je srovnatelná se světovou úrovní, svět o ní ale neví Foto: Artalk.cz - Baladránovy videoinstalace

reklama

Další články

  1. Standard & Poor's zhoršila Řecku rating

    Byznys ·

    Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) dnes zhoršila úvěrové hodnocení Řecka o jeden stupeň na známku B minus. Sražení ratingu hlouběji do spek…

  2. Daimler v lednu prodal rekordní počet Mercedesů

    Byznys ·

    Německý automobilový koncern Daimler v lednu zvýšil prodej luxusních osobních aut Mercedes-Benz o téměř 14 procent na rekordních 125 865 vozů. Daimler uvedl, že prodej…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.