S brzkým vstupem Gruzie do NATO se nepočítá, říká Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová při návštěvě Tbilisi dala najevo, že s brzkým přistoupením Gruzie do Severoatlantické aliance nelze počítat. Za důvod označila spor s Ruskem o separatistické provincie Abcházie a Jižní Osetie, jejichž nezávislost Moskva po krátké válce s Gruzií před deseti lety uznala. Podle Tbilisi jde o „okupovaná území“, na nichž jsou ruští vojáci.

„Musíme být čestní a poctivě řečeno nevidím možnost rychlého přijetí Gruzie do NATO. V souvislosti s Abcházií a Jižní Osetií nemůžeme hovořit o rychlém vstupu Gruzie do NATO. Každopádně takové je stanovisko Německa a to se nezmění,“ řekla Merkelová při setkání se studenty během druhého dne návštěvy v gruzínském hlavním městě.

Kancléřka také prohlásila, že Abcházie a Jižní Osetie jsou součástí Gruzie, a porušení územní celistvosti Gruzie označila za „nejhrubší nespravedlnost“. Na dotaz jednoho ze studentů, zda má problém s výrazem okupace, připustila, že jde o okupaci pětiny Gruzie.

Merkelová dodala, že na tuto otázku hledí i v kontextu situace na Ukrajině. Ta také usiluje o členství v NATO, ale je ve sporu s Ruskem o anektovaný Krym a o povstalci ovládanou část Donbasu.

„Rusko je důležitou zemí ve světě a Německo si přeje dobré vztahy s Ruskem," uvedla kancléřka a ujistila, že „Evropská unie a NATO nejsou nepřáteli Ruska".

Merkelová vysvětlila, že Německo, které postupně omezuje spotřebu uhlí, nezbytně potřebuje zemní plyn a proto podporuje stavbu nového plynovodu Nord Stream 2, který má po dně Baltu přepravovat surovinu z Ruska. Jak poznamenala, dodávky plynu z Ruska jsou levnější než z jiných zemí. Současně popřela, že by nový plynovod učinil Německo závislým na Rusku.

Americký prezident Donald Trum plynovod Nord Stream 2 kritizoval v souvislosti s obrannými výdaji v rámci NATO. „Chráníme Německo, chráníme Francii, chráníme všechny tyto země a mnohé z nich jdou, uzavřou dohodu o plynovodu s Ruskem a platí miliardy dolarů do ruské pokladny. My je máme chránit proti Rusku, ale oni platí Rusku miliardy dolarů," prohlásil Trump při schůzce s generálním tajemníkem aliance Jensem Stoltenbergem před červencovým summitem NATO v Bruselu.

Kritici plynovodu tvrdí, že tento projekt Ukrajinu, přes kterou dosud proudí většina ruského plynu do západní Evropy, připraví o klíčovou páku na východního souseda, jakož i o příjmy z tranzitu.

 

 

Zdroj: ČTK

S brzkým vstupem Gruzie do NATO se nepočítá, říká Merkelová Foto: Angela MERKELOVÁ; Zdroj: 360b / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Do kraje kopců a vrchovin za nejlepším česnekem

    Komerční sdělení ·

    Krajinu Zlínského kraje tvoří převážně kopce, pahorkatiny a vrchoviny, ale přitom půda zůstává úrodná. Najdete zde vinařská údolí, historické památky i odkaz Tomáše Ba…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.