„S akcií Tesly se vesele spekuluje. Její cena nemusí odrážet stav firmy,“ říká Jan Horčík

Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors získal prodejem nových akcií méně, než očekával. Společnost nabyla čtvrtečním prodejem nových akcií 1,46 miliard dolarů. Původně chtěl získat ještě o čtvrt miliardy více. Podle šéfredaktora webového magazínu Hybrid.cz Jana Horčíka se v minulosti hovořilo o nadhodnocenosti akcií. Jejich aktuální pokles tak nemusí odrážet stav firmy jako takové.  

Finance přesto leží elektromobilové společnosti Elona Muska v žaludku. Potřebuje je totiž na výrobu chystaného vozu Model 3 a s ním související továrnu na baterie. Právě na to půjde i zmíněný výnos z čtvrtečního prodeje nových akcií firmy. Za jednu akcii však firma dostala o 11 procent méně než při posledním prodeji akcií loni v srpnu. 

Nad příčinami poklesu ceny akcií se podle Horčíka dá jen spekulovat. „Často se hovoří o tom, že cena akcií Tesly je nadhodnocená. Dokonce to v jeden čas připouštěl i samotný šéf firmy Elon Musk. Možná to mohl být důvod. Možná mohl být důvod i to, že Tesla ohlásila urychlení výroby Modelu 3 a teď se spekuluje o tom, jestli to vůbec dopadne,“ řekl na rádiu Zet. Výroba modelu tři by měla podle posledních informací totiž začít koncem příštího roku. Do té doby musí být ale hotová i takzvaná „Gigafactory“ na baterie, která bude Teslu stát více než 5 miliard dolarů. Video z její výstavby si můžete přehrát zde.

Tesla tak shání finance, kde může. Firma také uvedla, že musí pracovat na výrazném snížení nákladů. „To, že Musk nedokázal finance udržet na uzdě si myslím, že je pochopitelné. Tesla je poměrně mladá firma a v oblasti automobilek jsou kapitálové výdaje obrovské a poměrně běžné,“ řekl Horčík.

 

 

Celý rozhovor s šéfredaktorem webového magazínu o nových trendech v dopravě Hybrid.cz Janem Horčíkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

„S akcií Tesly se vesele spekuluje. Její cena nemusí odrážet stav firmy,“ říká Jan Horčík Foto: Hadrian / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.