Rychlý růst české ekonomiky je krátkodobá záležitost, myslí si analytik J. Šedina

Růst české ekonomiky je v tuto chvíli nejrychlejší v Evropě, v následujících letech tomu tak ale nebude. V pořadu Tržní okénko to řekl analytik České spořitelny Jan Šedina. Podle něj je aktuální vývoj ovlivněn jednorázovými vlivy jako je příliv peněz z evropských fondů. Nízký potenciál dalšího růstu české ekonomiky vidí Šedina zejména v pomalém zvyšování mezd.

Meziroční růst českého HDP ve druhém čtvrtletí dosáhl 4,4 %, což je nejlepší výsledek v celé Evropě. „Z hlediska následujících let tomu tak ale zřejmě nebude. Potenciál růstu české ekonomiky je mnohem nižší, než potenciál růstu ekonomik typu Rumunska nebo Bulharska. Spíše se bude jednat o krátkodobou záležitost,“ řekl Šedina hlavnímu ekonomovi finanční skupiny Roklen Lukášovi Kovandovi.

Českou ekonomiku totiž nyní posiluje čerpání fondů z Evropské unie. Jedná se ale pouze o jednorázový vliv. „Česká vláda v letošním roce usiluje o co nejintenzivnější čerpání prostředků z podpory určené pro roky 2007 až 2013, která koncem letošního roku vyprší,“ řekl Šedina.

Podle analytika České spořitelny je slabinou české ekonomiky pomalý růst mezd. „Historicky objem vyplacených mezd v české ekonomice rostl poměrně stejným tempem jako byl růst podnikových zisků, nicméně počínaje rokem 2014 se tato vazba přetrhala. Růst podnikových zisků tehdy činil více než 10 procent, kdežto celkový růst objemu vyplacených mezd pouhá 4 procenta,“ řekl analytik a dodal, že by se zaměstnanci neměli ostýchat požádat o zvýšení platu.

Řeč byla i o tom, zda při současném růstu české ekonomiky Česká národní banka (ČNB) udrží svůj intervenční režim. Podle Šediny o tom není pochyb, jelikož inflace v Česku se pohybuje stále pod dvouprocentním cílem a nebude se k němu blížit ani v průběhu roku 2016. „Podle našeho názoru je v současnosti rizikem to, že ČNB bude muset ještě oddálit ukončení režimu devizových intervencí ze současného druhého pololetí 2016 až do roku 2017,“ řekl a dodal, že situaci nemusí zvrátit ani ukončení funkčního období guvernéra ČNB Miroslava Singera.

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše.

Starší díly jsou k dispozici ZDE.

 

Zdroj: Zet

Rychlý růst české ekonomiky je krátkodobá záležitost, myslí si analytik J. Šedina Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Škoda Auto vstoupí na jihokorejský trh

    Byznys ·

    Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto plánuje ještě letos vstoupit na jihokorejský trh. Informoval o tom server E15.cz s odvoláním na jihokorejský deník The Korea He…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.