Ryanair bude létat přes Atlantik

Správní rada irských nízkonákladových aerolinek Ryanair schválila plány na zahájení letů přes Atlantský oceán. Firma však současně upozornila, že bude trvat nejméně čtyři až pět let, než začne do Ameriky létat.

Lety přes Atlantik jsou součástí růstové strategie největšího nízkonákladového přepravce v Evropě. Již dříve Ryanair uvedl, že by základní cena jednosměrné letenky měla být deset eur. K této ceně se pak budou připočítávat další poplatky.

Ryanair nyní zvažuje, že by létal mezi zhruba desítkou evropských a amerických měst. Zahájení letů také bude záviset na dohodě o nákupu letadel pro dálkové lety.

Generální ředitel aerolinek Michael O'Leary již několik let mluví o letech přes Atlantik za nízkou cenu. Schválení tohoto plánu správní radou ukazuje, že to firma myslí vážně, uvedl na svých internetových stránkách list The Financial Times.

V současnosti patří lety přes Atlantik k nejziskovějším trasám na světě. Dominantní postavení na nich mají zavedené evropské a americké letecké společnosti, v čele s British Airways a American Airlines. Žádné letecké společnosti se však zatím nepodařilo spustit lety přes Atlantik za mimořádně nízké ceny a přitom být ziskovou. Některé z nich i zkrachovaly, jako například firma Skytrain v 80. letech.

Norská nízkonákladová společnost Norwegian Air Shuttle rozšířila v posledních dvou letech své lety z krátkých vzdáleností na dálkové a transatlantické služby začala nabízet v roce 2013. Cena jednosměrné letenky z londýnského letiště Gatwick do New Yorku byla stanovena na 149 liber (5680 Kč). Loni aerolinky vykázaly ztrátu 1,1 miliardy norských korun (3,4 miliardy Kč), částečně kvůli nákladům na expanzi. Norwegian Air Shuttle používá letadla Boeing Dreamliner.

Marketingový ředitel Ryanairu Kenny Jacobs uvedl, že firma splní své sliby ohledně ceny letenek. Některé opravdu budou začínat na deseti eurech, avšak u dalších bude cena až desetinásobně vyšší. Aerolinky také vybaví zhruba polovinu letadel dražšími, prémiovými sedadly, dodal Jacobs. Aerolinky zatím očekávají, že budou létat z Londýna, Dublinu, Kolína nad Rýnem, Berlína a z měst ve Španělsku, Itálii a Skandinávii. V USA chce Ryanair létat do Bostonu, Chicaga, Miami, New Yorku, Washingtonu a na Floridu. Lety přes Atlantik chce Ryanair provozovat pod jinou značkou, dodal Jacobs.

 

Zdroj: ČTK

Ryanair bude létat přes Atlantik Foto: Senohrabek / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Putin se poprvé po 11 dnech objevil na veřejnosti

    Společnost ·

    Ruský prezident Vladimir Putin po jedenácti dnech vystoupil na veřejnosti v Petrohradě před Konstantinovým palácem při příležitosti návštěvy kyrgyzského prezidenta Alm…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.