Ruští zpravodajci posilují kontrolu komunikačních sítí

Ruská kontrarozvědka posiluje kontrolu vnitrostátních komunikací a od ruských operátorů požaduje pravidelné informace o zaměstnaných cizincích a zahraničních dodavatelských firmách. S odvoláním na informace ruských komunikačních společností o tom v pondělí informovala ruská agentura RBK.

Tajná služba FSB požaduje od ruských telefonních a internetových operátorů čtvrtletní výkazy s údaji o cizincích, kteří se podílejí na správě a budování komunikačních sítí v Rusku, uvádí RBK. Kromě jména a bydliště jde o seznam všech přístupových hesel, která daná osoba v rámci svého pracovního zařazení dostala. Informace o spolupracujících zahraničních firmách mají obsahovat místo a adresu registrace a seznam filiálek.

Nařízení se vztahuje na všechny komunikační společnosti působící v Rusku včetně největších firem MTS, VympelKom, Rostělekom nebo MegaFon. Podle některých zdrojů agentury RBK musejí tajné službě FSB poskytovat i seznam cizinců, kteří využívají jejich telekomunikačních služeb.

Podle ruského experta Alexeje Semeňaky ruské vedení považuje komunikační sítě za strategicky významnou součást infrastruktury a veškeré jejich cizí uživatele za potenciální špiony. „Získaná data zatím jen ukládají, ale v případě jakéhokoli úniku informací je mohou využít,“ řekl Semeňaka RBK.

Ruská média minulý týden oznámila, že hlavní cenzurní a dozorový orgán Roskomnadzor vede soudní spor s provozovatelem ruské sociální sítě Telegram, po němž požaduje klíč k rozšifrování uživatelských zpráv. Zakladatel služby Pavel Durov, označovaný za „ruského Billa Gatese“, požadavek označil za protiústavní a technicky neproveditelný.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Ruští zpravodajci posilují kontrolu komunikačních sítí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kdo bude platit hypotéku, až budete nemocní?

    Komerční sdělení ·

    Chytří lidé si před odjezdem na dovolenou v zahraničí sjednávají pojištění. Doma nás ale často nepálí starosti, co se stane, když nás skolí nemoc nebo utrpíme nějaký ú…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.