„Ruští sportovci by s žalobami kvůli plošnému zákazu na OH určitě uspěli,“ myslí si právnička

Pokud by Mezinárodní olympijský výbor (MOV) uplatnil plošný zákaz účasti na olympijských hrách (OH) v Riu de Janeiro pro ruské sportovce, strhlo by to lavinu žalob. S těmi by se musela vyrovnávat Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS). Podle sportovní právničky Markéty Haindlové by s ohledem na hodnoty, které olympionismus vyznává, měla většina žalob ze stran ruských sportovců velkou šanci na úspěch. 

Účast jednotlivých ruských sportovců na olympiádě v Riu stále není úplně jistá. V neděli sice Mezinárodní olympijský výbor rozhodl, že Rusko z her kvůli rozsáhlé dopingové aféře nevyloučí, ale rozhodnutí o účasti ruských sportovců ponechal na svazech jednotlivých sportů. „Myslím si, že jednotlivé svazy budou pečlivě zvažovat, jestli ruským sportovcům zakážou, nebo naopak povolí start,“ řekla Haindlová. Kvůli dopingové aféře už mezinárodní atletická federace IAAF vyloučila z olympiády ruské atlety, jejichž trest poté potvrdila i sportovní arbitráž CAS. Na OH v Riu budou kvůli užívání zakázaných látek chybět také ruští vzpěrači.

Haindlová označila rozhodnutí MOV, které delegovalo zodpovědnost na konkrétní sportovní svazy, za alibistické. „Upřímně si myslím, že toto rozhodnutí bych vnímala jako alibistické, protože samozřejmě nikdo nebude chtít mít konkrétní rozhodnutí na svých bedrech. V tuto chvíli MOV víceméně přenesl odpovědnost na jednotlivé světové svazy,“ řekla právnička na rádiu Zet. V tomto směru může být pro jednotlivé sportovní federace jakýmsi vodítkem v rozhodování postoj IAAF. To ale například neplatí pro tenisový svaz, který už účast sedmi ruských tenistů povolil.

MOV se ale podle Haindlové také tímto rozhodnutí zbavil odpovědnosti za to, aby měl právo určit, zda mohou někteří ruští sportovci startovat na OH pod takzvanou neutrální vlajkou. „V momentě, kdy by plošně zakázal start ruských atletů, tak by se nějakým způsobem musel vypořádat s tím, zda by některým z nich a za jakých podmínek, umožnil start pod neutrální vlajkou,“ řekla. O tom například nemá pravomoc rozhodovat CAS, která by se však musela vypořádat s žalobami od ruských sportovců. „Mezi základní olympijské principy patří rovnost šancí, rovnost příležitostí, rovné podmínky pro všechny sportovce. Nevím, do jaké míry by se s tím paušálním zákazem vypořádal, protože tam by vznikla celá řada žalob i v civilně právních řízeních. Troufám si tvrdit, že by měly velkou šanci na úspěch,“ řekla Haindlová.

 

 

Celý rozhovor se sportovní právničkou Markétou Haindlovou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

„Ruští sportovci by s žalobami kvůli plošnému zákazu na OH určitě uspěli,“ myslí si právnička Foto: Paolo Bona / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Česko příjme osm desítek syrských uprchlíků

    Společnost ·

    Česká republika v rámci dohody mezi Evropskou unií a Tureckem o výměně uprchlíků přijme 80 syrských migrantů z tureckých uprchlických táborů. Lidovým novinám (LN) to p…

  2. Rusové nakonec na olympiádě v Riu chybět nebudou

    Společnost ·

    Mezinárodní olympijský výbor (MOV) Rusko z her v Riu de Janeiro kvůli rozsáhlé dopingové aféře nevyloučil. Rozhodnutí o účasti ruských sportovců na olympiádě ponechá n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.