Ruští cenzoři hrozí blokací Twitteru. Medveděv vzkázal, aby si „zapnuli mozky“

Ruské cenzurní úřady hodlají podle agentury ITAR-TASS zablokovat sociální síť Twitter. Vedení mikroblogové sítě podle telekomunikační cenzurní správy Roskomnadzor nespolupracuje a odmítá vymazat „extremistický obsah“. Proti prohlášení cenzorů vystoupil ruský premiér, Dmitrij Medveděv.

„Společnost zaujala důsledně nekonstruktivní postoj, a vytváří tak podmínky, v nichž bude zablokování této služby nevyhnutelné,“ řekl mluvčí cenzorské správy, Vadim Ampelonskij.

Roskomnadzor byl za toto prohlášení ostře zkritizován ruským premiérem Medveděvem, který cenozry vyzval, aby místo blokování přístupu raději „zapnuli mozky“.

Sám Medveděv je aktivním uživatel Twitteru i jiných sociálních sítí. „Jako aktivní uživatel sociálních sítí mám za to, že ruské zákony musejí dodržovat jak samotné sítě, tak i jejich uživatelé,“ napsal premiér na Facebooku. „Odpovědní úředníci by ale občas měli zapnout mozky. A neposkytovat rozhovory o tom, že sociální sítě zablokují,“ uvedl Medveděv.

Roskomnadzor informoval, že poslední pokyn ruských cenzorů Twitter splnil 26. února, kdy byl zrušen jistý ruský účet věnovaný událostem v Sýrii. Na síti se prý tehdy objevily fotografie mrtvých a popravených lidí. „Žádné jiné výzvy Twitter nerespektoval,“ uvedl mluvčí Ampelonskij.

Roskomnadzor se k blokování internetových služeb uchyluje poměrně často. Umožňuje mu to několik nových ruských zákonů, které mají chránit zejména dospívající mládež před vulgárním obsahem, výzvami k sebevraždě či užíváním drog. Podle kritiků cenzura zneužívá své pravomoci k blokování nepohodlného politického obsahu a zastrašování opozice.

K zákazu sociálních sítí v březnu přistoupilo i Turecko, kde tamní premiér Erdogan nechal zablokovat jak Twiiter, tak videoslužbu Youtube. Země za to byla ostře kritizována ze strany OBSE.

Zdroj: ČTK

Ruští cenzoři hrozí blokací Twitteru. Medveděv vzkázal, aby si „zapnuli mozky“ Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Zeman je pro rušení vojenských újezdů

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman souhlasí s rušením Vojenských újezdů, obzvlášť Brd. Myslí si, že spory Plzeňského a Středočeského kraje ohledně hranic by ale bylo lepší rozhodno…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.