Ruští historici vysvětlují události ze srpna 1968 jinak, než nový film ruské televize, říká O. Tůma

Podle ředitele Ústavu pro soudobé dějiny Akademie Věd České republiky Oldřicha Tůmy většina ruských historiků interpretuje události úplně jinak, než jak je vysvětloval nedávno odvysílaný ruský dokument státní televize Rossija 1. Podle dokumentu byla invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 zákrokem proti chystanému převratu v Československu, který mělo vyvolat NATO. Neprofesionalitu tohoto snímku dokazuje podle Tůmy i fakt, že v něm právě nejsou uvedeny názory a komentáře historiků.

Mohlo by vás zajímat

Vojska pěti států Varšavské smlouvy vstoupila na území Československa v noci z 20. na 21. srpna 1968 a předznamenala konec takzvaného pražského jara – období, kdy se klíčových rolí v naší zemi ujalo reformní křídlo komunistické strany. Sovětská vojska zůstala na území Československa až do roku 1991 a konzervativní komunisté v sedmdesátých letech upevnili svoji moc.

Ruský dokumentární film tuto událost prezentuje jako zákrok vojsk Varšavské smlouvy proti převratu, který chystala v Československu Severoatlantická aliance (NATO). Důkazem měly být nalezené sklady zbraní, které v Praze sovětská armáda našla.

O použitých údajích v novém dokumentárním filmu ruské státní televize týkajících se událostí v srpnu 1968 v Československu hovořil na rádiu Zet ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Akademie Věd České republiky Oldřich Tůma.

 

Za hlavní tuzemské aktéry událostí, kvůli kterým sovětská armáda a ostatní armády Varšavské smlouvy přijeli do Československa, označil dokument organizaci Klub 231. Jak byste charakterizoval Klub 231 a jeho aktivity v roce 1968 vy?

Klub 231 bylo sdružení bývalých politických vězňů, tedy vězňů odsouzených po nástupu komunistů k moci po roce 1948. Asi prvotním zájmem tohoto sdružení, které nakonec nebylo povoleno a po roce 1968 už nefungovalo, bylo zajímat se o rehabilitace většinou nespravedlivě odsouzených lidí. Byl to jeden z prvků obnovující se občanské společnosti na jaře a v létě 1968, ale rozhodně to nebylo sdružení, které by mělo nějaké konkrétní politické cíle, nebo které by nějak fungovalo jako aktér politického života v Československu v té době.  

 

Bývalý komunistický poslanec ruské Státní dumy Jurij Sinělščikov v dokumentu před budovou Národního muzea v Praze dále vzpomínal na hořící tanky a na to, jak na sovětské vojáky stříleli v srpnu 1968 z kulometů a automatických zbraní. Kdo měl v Praze tyto zbraně a byly opravdu použity proti sovětským vojákům?

Ty zbraně samozřejmě v Praze měla armáda a policie, byly uložené také ve skladech, které patřili Lidovým milicícm. Občané samozřejmě ty zbraně neměli a ty zbraně použity nebyly. Hořící tanky na některých místech, především kolem rozhlasu, vidět možné bylo. Byly zapáleny protestujícími občany tím způsobem, že se jim snažili rozbít nádrže na benzín a pak je zapálit. V několika případech se to asi povedlo, ale je to naprosto nesmyslná debata. Československo bylo obětí agrese, vojska byla uprostřed hlavního města a jakákoliv obrana by byla naprosto legitimní. Kdyby po nich skutečně někdo střílel, tak by se tomu nemohli divit a zpětně by to tuto intervenci neospravedlňovalo. On po nich ale nikdo nestřílel, to je také pravda.

 

Jak události v srpnu 1968 v Československu interpretují ruští historici?

Ruští historici v uplynulých pětadvaceti letech, nebo mnozí z nich, publikovali články, knihy, podíleli se na společných projektech s námi nebo s historiky z jiných zemí. Naprosto převažující většina z nich vysvětlují ty události úplně jinak, než film ruské televize, který jen opakuje propagandistické sovětské argumenty z roku 1968. Mimochodem o profesionalitě tvůrců toho filmu svědčí také to, že se tam spokojili s rozhovory se skutečnými nebo údajnými pamětníky a jestli se správně pamatuji, tak názory z řad historiků tam neuvedli. Čili ruští historici dobře vědí, že to bylo úplně jinak. 

 

 

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže z rozhovoru. Celý záznam rozhovoru s Oldřichem Tůmou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Ruští historici vysvětlují události ze srpna 1968 jinak, než nový film ruské televize, říká O. Tůma Foto: ČTK - Praha srpen 68'

reklama

Další články

  1. Řecko sloučí své červnové splátky do jedné

    Byznys ·

    Řecko sloučí všechny červnové splátky do jedné. Řecká vláda to ve čtvrtek oznámila Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Do konce měsíce tedy musí zaplatit splátky v cel…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.