reklama

Růst cen nemovitostí je u nás nejrychlejší v EU. Situace je neudržitelná, varuje ČNB

Ceny nemovitostí v České republice překonávají postupně svá maxima. Růst cen nemovitostí je zde největší v EU. Ve zprávě o Finanční stabilitě na to dnes upozornila Česká národní banka (ČNB). Podle ředitele samostatného odboru finanční stability ČNB Jana Fraita jsou ceny bytů v Česku mírně nadhodnocené a růst úvěrů na jejich pořízení není dlouhodobě udržitelný. Proto také ČNB přistoupila dnes ke zvýšení rezervy na ochranu úvěrového trhu.

Mohlo by vás zajímat

„Ceny nemovitostí se již loni dostaly na maxima a čísla za první čtvrtletí ukazují, že byla maxima překročena. Růst cen je tak nejrychlejší v EU a podle našich analýz jsou ceny bytů v ČR mírně nadhodnocené,“ uvedl Frait.

Rovněž tempo růstu objemu úvěrů na bydlení je podle něj velmi rychlé a roste zároveň průměrná částka úvěrů. „To podporuje růst cen nemovitostí a vrací se to do úvěrů. Stávající dynamika není udržitelná,“ dodal.

Podle samotné zprávy ČNB meziroční růst bydlení ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku o 11 procent patřil mezi nejvyšší v EU. Tempo růstu cen bytů zároveň podle zprávy výrazně převýšilo tempo růstu mezd.

Česká národní banka zvýšila rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na jedno procento ze současných 0,5 procenta. Sazbu ČNB stanovuje každé čtvrtletí s účinností za rok, dnes zveřejněné rozhodnutí je tedy platné od července 2018.

Oznámení o navýšení rezervy se podle České bankovní asociace očekávalo, a není tedy velkým překvapením. „Jde o další ze série regulatorních či legislativních opatření, která v posledním období zatěžují bankovní systém stále narůstajícími náklady. České banky jsou však stabilní a silné a jsou odhodlány nadále zajišťovat bezporuchovou finanční obslužnost ekonomiky tak jako tomu bylo doposud,“ uvedl výkonný ředitel asociace Pavel Štěpánek.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Růst cen nemovitostí je u nás nejrychlejší v EU. Situace je neudržitelná, varuje ČNB Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Kampaň vodky Smirnoff si střílí z Trumpa

    Byznys ·

    Americký prezident Donald Trump stále čelí obvinění z napojení na Rusko během listopadových voleb. Celou kauzu se přitom rozhodla využít světoznámá značka vodky Smirno…

  2. BBC: Navalného opět zadržela policie

    Společnost ·

    V Rusku došlo k zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného. Stalo se tak poté, co Navalný vyzval své příznivce k nepovolenému protestnímu pochodu v Moskvě. Lidé tak m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.