„Rusové svým zásahem do syrské války změnily situaci na bojišti,“ říká Palata

Symbol povstalecké Sýrie, město Aleppo, je v rukou vládních jednotek. Znamená to největší vítězství syrského prezidenta Bašára Asada v téměř šest let trvajícím konfliktu. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty v něm ale sehrálo klíčovou roli bombardování ze strany ruského letectva, které „příliš nehledělo na civilní oběti“. 

Druhé největší město Sýrie, Aleppo, mají dnes plně pod kontrolou syrská armáda. „To, že se syrskému prezidentovi a jemu věrným silám podařilo povstalce z tohoto města po několika letech bojů vypudit, je určitě zlom ve válce. Není to ještě konečné vítězství, ale je to ukázka toho, že se syrským silám podařilo nastolit převahu na bojišti,“ komentoval Asadovu výhru nad povstalci Palata.

K této převaze podle něj však zásadně přispěly ruské síly, zejména ze strany jejich letectva. Bombardování z jeho strany označil Palata za „brutální“ s tím, že nebralo ohledy na civilní oběti. „Je trochu tragédií syrské opozice, která byla podporována jak z Turecka, tak ze Západu i od některých arabských zemí, že Rusové si na syrském nebi dělali opravdu všechno, co chtěli,“ dodal.

Na protest proti pádu Aleppa v pondělí zastřelil turecká policista ruského velvyslance v Turecku Andreje Karlova. I při této situaci se dá v Sýrii podle Palaty očekávat mírová dohoda. „Nebude to ale dohoda, které by se účastnily protivládní síly, bude to takové rozdělení vlivu v Sýrii, které známe z učebnic dějepisu 19. století,“ řekl. Odpověď ze strany Spojených států, Velká Británie nebo Francie Palata spíše neočekává, jelikož to vypadá, že z konfliktu spíše vycouvalo. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu vysílaném na rádiu Zet Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

 

Zdroj: Zet

 

„Rusové svým zásahem do syrské války změnily situaci na bojišti,“ říká Palata Foto: ČTK/ZUMA/Yang Zhen

reklama

Další články

  1. Jednou z obětí útoku v Berlíně byla Češka

    Společnost ·

    Jednou z 12 obětí pondělního atentátu na vánoční trh v centru Berlína je i česká občanka. Žena dlouhodobě žila a pracovala v Německu. Po pravděpodobném pachateli útoku…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.